Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Amerika nehodlá zmírnit úrokové sazby. Co to znamená pro zlato?

Cena zlata se držela zisků kolem 1 850 dolarů za troyskou unci po zveřejnění zápisu z posledního zasedání Výboru pro otevřený trh (FOMC) centrální banky USA (Fed), který rozhoduje o měnových otázkách.

Fed, americká centrální banka, učinil významný pokrok přechodem k restriktivní politice a pro rok 2023 nepředpokládá žádné snížení úrokových sazeb. Ilustrační foto: iStock

Výbor zdůraznil potřebu centrální banky ještě víc zpřísnit úvěrové podmínky vzhledem k tvrdošíjně vysoké inflaci. Zaťatost jestřábích drápů měnového výboru trhy poněkud překvapila. Ani jeden z bankéřů nenavrhoval snížení sazeb.

Zápis z prosince ukázal, že američtí centrální bankéři sice souhlasili se zpomalením tempa růstu úrokových sazeb, ale dodali, že zpomalení zdaleka neznamená „oslabení závazku dosažení cenové stability, jakoby inflace již byla na trvale sestupné cestě“.

PSALI JSME: Cenu zlata teď určuje Fed

Nic takového. Představitelé FOMC naopak dodali, že americká centrální banka učinila významný pokrok přechodem k restriktivní politice a pro rok 2023 nepředpokládá žádné snížení úrokových sazeb.

Bankéři se rovněž domnívají, že inflační rizika by mohla být trvalejší. Index amerického dolaru po zveřejnění zápisu nejprve zakolísal, ale brzy se vrátil k některým ze svých zisků.

Zlato v okamžité reakci vyskočilo na asijských trzích nad 1 860 dolarů za unci, ale po přesunu obchodování do Evropy se propadlo pod 1 850 dolarů. Pro české klienty znamenala zlatá houpačka cenový rozdíl až 500 korun za unci v řádu hodin.

PSALI JSME: Einhorn sází na zlato, Fed to podle něj neustojí

Pokud jde o výnosy amerických státních dluhopisů, které hrají velkou roli ve vývoji ceny zlata, 10letá referenční úroková sazba nejprve propadla, ale pak se výnosy vyšplhaly nad 3,72 procenta, což dokládá nejednoznačnost nálady na trhu.

Pokud by se v souboji zlata s dolarem udržel žlutý kov nad 1 850 dolary, mohlo by to připravit cestu k otestování hladiny 1 900 dolarů za unci, míní analýza finančního portálu FXStreet, který sdružuje dvacet brokerských společností od Černé Hory po Austrálii.

PSALI JSME: Analytik: Fed dosáhl vrcholu jestřábího postoje a to je dobré pro zlato

(rek)