Zlato (oz) / USD
1 914,10
0,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato sleduje fundament vývoje těsněji než jakýkoli jiný trh

„Zlato sleduje fundament vývoje těsněji než jakýkoli jiný trh. V reálném světě jsou ale fundamenty vždy ve stavu toku – někdy býčím, někdy medvědím a někdy smíšeném,“ píše na serveru The Speculative Investor Steve Saville. „Když byla cena zlata v červenci a srpnu na vrcholu, základní pozadí nebylo medvědí, jak mnozí tvrdili, ale neutrální. Neměla signalizovat vrchol, ale pouze ukázat, že dodatečné zisky v ceně zlata nebyly zásadním způsobem podporované, a proto by odpovídající situace vyžadovala ještě další býčí útoky prostřednictvím spekulativních nákupů.“

V reálném světě jsou ale fundamenty vždy ve stavu toku - někdy býčím, někdy medvědím a někdy smíšeném, tvrdí Steve Saville. Foto:iStock
V reálném světě jsou ale fundamenty vždy ve stavu toku – někdy býčím, někdy medvědím a někdy smíšeném, tvrdí Steve Saville. Foto:iStock

Nyní s konečnou platností víme, že trh se zlatem je medvědí (klesající), protože reálné úrokové sazby jsou v USA ve stoupajícím trendu na šestiměsíčním maximu, americký kreditní spread (rozdíl mezi nabídkou a poptávkou) naznačuje rostoucí důvěru v hospodářství, dramaticky roste síla bankovních akcií a dolar.

„Za těchto podmínek každý analytik, který je nyní tvrdí, že tu jsou býčí základy pro zlato, buď nemá ponětí o skutečných základech pro zlato, nebo se snaží prosazovat jeho agendu,“ píše realisticky Steve Saville.

Vzápětí však dodává, že taková je situace dnes, ale že se to změní. V širším kontextu jsou dle něj dva nejpravděpodobnější způsoby, jak by se situace mohla změnit, aby se stala oporou přechodového období k rychlému obratu.

Rostoucí inflační očekávání

Americké inflační očekávání roste od 11. února a zrychlilo tempo od konce září, ale od momentu, kdy Donald Trump dosáhl volebního vítězství, tempo růstu nominálních úrokových sazeb překročilo tempo růstu inflačních očekávání. To přineslo zvýšení reálných úrokových sazeb.

„Ve skutečnosti v uplynulém měsíci očekávání hospodářského růstu rostlo rychleji než inflační očekávání. To nedává velký smysl, když zvažujete plány Trumpovy vlády, ale když se spekuluje na finančních trzích, je třeba se vypořádat s tím co je, a ne s tím, co by mělo být,“ míní analytik.

Je jistě možné, že v průběhu několika příštích měsíců trhy přijdou na to, že společné plány americké vlády a centrální banky povedou k většímu růstu cen než k ekonomickému růstu, což vede k poměrně rychlému nárůstu inflačních očekávání. Zároveň budou klesat reálné úrokové sazby, a to bude mít za následek oslabení dolaru a strmosti výnosové křivky. To by mělo vytvořit fundament pro býčí (růstový) trh se zlatem.

Bankovní krize v Evropě

Hlavní banky světa jsou důvěrně a složitě propojeny přes masivní deriváty, takže bankovní krize, která by začala v Evropě, by neměla zůstat na Evropu omezena. „To by vedlo k obavám o ziskovost amerických bank, což by mohlo vést k relativní slabosti bankovních akcií a obecný posun směrem k bezpečí. Úrokové sazby dluhopisů by padaly rychleji než inflační očekávání, což by mělo za následek nižší reálné výnosy. Také krátkodobé úrokové sazby státních dluhopisů by relativně klesly v důsledku letu do likvidity a trh by začal předvídat posun v postoji centrální, což by také mělo za následek oslabení strmosti výnosové křivky. Celkový efekt by byl zásadním fundamentem pro býčí trh se zlatem,“ rýsuje Saville scénář na stránkách serveru The Speculative Investor. A dodává, že to vše by se mohlo odehrát během několika měsíců, pokud to již nezačalo.

(rek)

Další z kategorie Články