Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Lidé
Zemřel jeden z nejbohatších Němců, majitel firmy Degussa obchodující se zlatem

Německá a švýcarská média včera informovala o tom, že ve věku 91 let zemřel německo-švýcarský miliardář August von Finck junior. August von Finck byl považován za jednoho z nejbohatších Němců. Mimo jiné byl hlavním akcionářem švýcarské restaurační a hotelové skupiny Mövenpick a vlastnil společnost Degussa Goldhandel, která obchoduje se zlatem a dalšími drahými kovy.

Sídlo bankovního domu Merck Finck & Co v Mnichově, které do roku 1990 vlastnil August von Finck junior. Foto: Von Dallimfc – Eigenes Werk, Gemeinfrei, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1641107

Miliardář August von Finck, jenž podle informací listu Münchner Merkur (novinám to potvrdil jeden z jeho přátel a dlouholetých zaměstnanců, pozn. red.) zemřel minulou neděli v Londýně, pocházel z podnikatelské rodiny a zdědil miliardový majetek. Německý Manager Magazine přitom už před dvěma lety upozornil, že miliardář bojuje s generační výměnou, protože jeho dětem se do rodinného podnikání nechce, takže „existuje hrozba rozpadu říše“.

Ten mj. zahrnoval mnichovskou soukromou banku Merck Finck & Co nebo podíl v mnichovském pivovaru Löwenbräu. Do roku 2018 také držel většinu v hotelovém řetězci Mövenpick. Finck v posledních desetiletích investoval především do švýcarských společností a v roce 1999 se přestěhoval do Švýcarska, kde od té doby žil.

PSALI JSME: Je nejvyšší čas nakoupit zlato, tvrdí Degussa

Původní rafinérie Degussa byla založena už v roce 1873, ale kromě práva na tuto obchodní známku neexistuje žádná obchodní kontinuita mezi rafinérií a obchodní společností Degussa, která obchoduje s drahými kovy a která byla v roce 2010 založena v Německu. Tam má více než deset poboček ve velkých městech a další čtyři ve významných evropských metropolích.

Společnost Degussa se na trhu se vzácnými kovy poměrně hodně angažuje. V srpnu 2013 převzala würzburského obchodníka s drahými kovy SilviOr GmbH a o pár měsíců později londýnskou společnost obchodující se zlatem Sharps Pixley. V srpnu 2014 následovala akvizice rafinérie Pforzheimer Schellhorn & Roth.

PSALI JSME: Degussa varuje před riziky papírového zlata

Degussa je také spojována s řadou politických skandálů. V době úřadování dlouholetého předsedy německé CSU Franze Josefa Strausse věnoval jeho straně velké částky. V roce 2010 se pak přišlo na milionový dar pro německou liberální FDP, což vyvolalo rozruch, protože rodina Finckových byla v té době spoluvlastníky Mövenpick Group s více než desítkou hotelů v Německu a FDP krátce předtím snížila sazbu DPH na přenocování v hotelech z 19 na sedm procent.

V letech 2014 se Degussa podílela na financování populistické strany AfD, přičemž podle zjištění německých médií Finck poskytl tyto dary v rozporu s federálním německým zákonem o politických stranách. Letos v březnu, jak upozornil německý týdeník Spiegel, vyšlo najevo, že Finck zaplatil právníkovi a politikovi CSU Peteru Gauweilerovi jedenáct milionů eur na honorářích za poradenství, zřejmě v souvislosti se stížnostmi u Spolkového ústavního soudu proti záchraně eura.

PSALI JSME: Kritika ECB byla do určité míry oprávněná

(luk)