Zlato (oz) / USD
1 915,33
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Degussa varuje před riziky papírového zlata

Zlatem zajištěné fondy obchodované na burze (ETF), které nabízejí v podstatě smlouvu na nákup zlata, a fondy ETC, které za vložené peníze nakupují fyzické zlato, od začátku ledna do 7. února zvýšily své zásoby zlata o 76,2 tuny. Celkově vzrostlo množství zlata v ETF a ETC na rekordních 2961,2 tuny. Víc zlata než fondy vlastní už jen USA a Německo.

neexistuje žádný přesvědčivý důvod, proč by deriváty zlata nabízené ETF měly být výhodnější než mít fyzické zlato doma. Foto: iStock

I když za poslední desetiletí znamenaly fondy jen 2,4 % celkové poptávky po zlatě, měly obrovský vliv na cenu zlata: nárůst, nebo pokles množství zlata v ETF byl vždy doprovázen zvýšením, nebo snížením ceny zlata ve světě. To nám samozřejmě neříká nic o možné příčině. 

Jisté je, že existuje úzký vztah mezi americkými úrokovými sazbami a poptávkou po zlatých ETF. Když klesají úrokové sazby, držby zlatých ETF stoupají. Samozřejmě, že fungují i další faktory. Pro někoho může být výhodnější a nákladově efektivnější hledat elektronickou expozici na trhu se zlatem prostřednictvím ETF, než převážením a skladováním zlata ve formě mincí a cihliček.

„Kromě toho lze očekávat, že v současné době mnoho investorů vstoupí na trh se zlatem aniž by usilovalo o pojištění proti možnému selhání měnového systému; prostě se chtějí podílet na vzestupném trendu ceny zlata. Měli by si však uvědomit, že držení akcií ETF a držení fyzického zlata není totéž! V závislosti na konkrétní struktuře mají ETF tendenci nést různá rizika,“ uvedli experti německé společnosti Degussa.

„Například zlato emitenta ETF může být vystaveno podvodům (např. s ryzostí), poškození, ztrátě či krádeži. Nebo příkazy k zpětnému odkupu mohou být za určitých okolností odloženy, pozastaveny, nebo i zamítnuty (jak se již nejednou stalo).“ K fyzickému zlatu je administrativně složité se dostat, byť je teoreticky vaše. „Nebo se akcie ETF mohu obchodovat pod jejich čistou hodnotou kvůli, vývoji trhu v den, kdy držitel podílu v ETF chce své akcie prodat,“ upozorňuje Degussa ve své pravidelné zprávě.

Ke zlatu daleko

Další rizikový faktor: emitent ETF i jeho správce nedohlížejí ani nesledují činnost reálných správců, kteří drží zlato emitenta ve svých trezorech; možná pochybení dílčích uschovatelů zlata také mohou vést ke ztrátě – zejména proto, že je omezena možnost podniknout přímé právní kroky vůči těmto subsprávcům,“ varuje analýza obchodníka se zlatem. Majitel podílu burzovního fondu má ke skutečnému zlatu velmi daleko.

Abychom to zkrátili: V období skutečné krize by pro investora opravdu bylo nejlepší, kdyby měl přímý přístup ke svému zlatu. Nákup fyzického zlata je snadný, skladování bez problémů. ETF mohou splňovat preference institucionálních investorů a odpovídat jejich regulačním požadavkům. Pro všechny ostatní investory však neexistuje žádný přesvědčivý důvod, proč by deriváty zlata nabízené ETF měly být výhodnější než mít fyzické zlato doma.

(rek)

Další z kategorie Zlato