„Vehementnost této debaty možná plyne z některých z kroků, které jsme dosud podnikli a které zastřely hranice mezi měnovou a fiskální politikou tím, že přerozdělily rizika vládních finančních závazků prostřednictvím bilance centrální banky,“ řekl Weidmann. To podle něj vystavilo ECB zvýšené kritice.
Na ECB a jejího šéfa Draghiho se na jaře v Německu snesla hlasitá kritika z řad vládních konzervativců kancléřky Angely Merkelové. Velmi aktivní byl v tomto směru spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble. Weidmann, který předtím rozhodnutí ECB rovněž často kritizoval, se ale minulý měsíc Draghiho a politiky ECB zastal.
„Možná někdy docházíme u různých problémů k různým závěrům, co se ale týče významu cenové stability a ekonomických podmínek pro ni, na tom se shodujeme,“ řekl Weidmann o svém vztahu s Draghim.
Rada ECB si ale podle šéfa Bundesbanky musí dávat pozor, aby nepřekračovala hranice směrem k fiskální politice. Problematické jsou z tohoto hlediska hlavně nákupy vládních dluhopisů, které ECB praktikuje od loňského března, „protože centrální banky se jimi stávají největšími věřiteli států“.
Weidmann připustil, že rekordně nízké úrokové sazby, které ECB udržuje, podkopávají zisky bank, cílem měnové politiky podle něj ale není zajišťovat bankám zisky. Slabá ziskovost bank by však mohla vyvolat rizika pro finanční stabilitu a narušit účinnost měnové politiky, dodal šéf Deutsche Bundesbank, jak se německá centrální banka oficiálně nazývá.
Co se týče časté kritiky, podle níž nízké úroky poškozují občany jako střadatele, Weidmann poukázal na to, že jim naopak pomáhají jako zaměstnancům, daňovým poplatníkům, a vlastníkům obytných nemovitostí. Dosavadní údaje podle něj ukazují, že na míře spoření v Německu se to nijak výrazně neodráží. Období extrémně nízkých úroků by ale nemělo trvat déle, než je nezbytně nutné, dodal.
Skupina vysokoškolských profesorů a podnikatelů podala k německému ústavnímu soudu v minulých dnech novou stížnost na měnovou politiku ECB. Soud by měl podle stížnosti přezkoumat, zda banka rozsáhlými nákupy dluhopisů nepřekročila svůj mandát. Snaha ECB podpořit pomocí nákupů dluhopisů inflaci je podle stížnosti spojena s nevypočitatelnými riziky pro německou centrální banku, a tedy i pro německé daňové poplatníky.
(ČTK)