Zlato (oz) / USD
2 622,41
1,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zopakuje zlato růstovou trajektorii z let 2007 – 2008?

Objevilo se několik hloubkových studií o vývoji ceny zlata, které vycházejí z analýz minulosti. Nikde se historie neoddává opakování tak často či tak shodně, jako na Wall Street, tvrdí klasik Edwin LeFèvre. Také během léta 2007 se zlato nejprve ustálilo, než zahájilo svou krasojízdu.

Konglomerát Berkshire Hathaway pod vedením legendárního Warrena Buffetta navýšil své hotovostní rezervy na ohromujících 325 miliard dolarů. Jde zjevně o přípravu na skupování podhodnocených aktiv, jakmile dojde k poklesu trhu. Ilustrační foto: iStock
Konglomerát Berkshire Hathaway pod vedením legendárního Warrena Buffetta navýšil své hotovostní rezervy na ohromujících 325 miliard dolarů. Jde zjevně o přípravu na skupování podhodnocených aktiv, jakmile dojde k poklesu trhu. Ilustrační foto: iStock

Jejím katalyzátorem byl rostoucí neklid kolem vznikající hypoteční krize. I tehdy se zlato konsolidovalo v letním období, než všechno propuklo. Letošní první snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů je přesnou paralelou stejně vysokého snížení sazeb v roce 2007.

Navzdory tomu, že zlato již letos získalo přibližně 31 procent, historie ukazuje, že po dalším snížení sazeb existuje silná tendence k dalšímu silnému růstu zlata. Jak trefně uvedla zpráva In Gold We Trust, „snížení sazeb je jako raketové palivo pro zlato“.

I tato zpráva ukazuje, že za poslední tři cykly snižování sazeb zlato do dvou let od počátečního snížení v průměru zdražilo o 32 procent. Pokud by zlato následovalo podobnou trajektorii, mohlo by se vyšplhat až na 3 380 dolarů za unci – což je zhruba čtvrtinový nárůst ze současné ceny.

„Během několika let centrální banka USA radikálně zvýšila úročení téměř z nuly na 5,5 procenta, což byl nejrychlejší růst od počátku 80. let. Ještě agresivnější než zvýšení úrokových sazeb v polovině roku 2000, které provázelo splasknutí internetové bubliny a pak i trhu nemovitostí s následnou velkou recesí,“ konstatuje izraelský deník The Jerusalem Post.

PSALI JSME: Nechává si zlato to nejlepší až na prosinec?

Co se zlomí tentokrát? V USA to mohou být bubliny v oblasti bydlení, akcií, technologických start-upů, umělé inteligence, kryptoměn nebo v nárůstu vážných deliktů v oblasti půjček na auta a dluhů z kreditních karet, což signalizuje rostoucí finanční stres mezi spotřebiteli.

Mimo USA existují podobně nejisté bubliny na trhu nemovitostí v Austrálii, v Kanadě i v západní Evropě, což dál zesiluje globální rizika.

Prasknutí masivní bubliny a následná vážná recese by měly být pro zlato velmi výživné. Taková událost by vyvolala obrovský strach, poptávku po bezpečných aktivech a zároveň by podnítila velké deficity rozpočtů, pokles úrokových sazeb a návrat k digitálnímu tisku peněz. To vše zvyšuje hodnotu zlata.

Několik indikátorů před recesí už varuje nebo dokonce naznačuje, že v ní již možná jsme. Mezi nejspolehlivější patří výnosové rozpětí mezi 10letým 2letým vládním dluhopisem (po odečtení výnosu 2letého státního dluhopisu od výnosu 10letého státního dluhopisu, pozn. aut.). To přesně předpovědělo posledních šest recesí.

PSALI JSME: Je hodnota zlata stabilní?

Dalším klíčovým indikátorem jsou aktiva držená ve fondech peněžního trhu, která před recesí mají tendenci výrazně růst. Za poslední tři roky tato aktiva vzrostla z pěti bilionů na 6,55 bilionu dolarů, což je přibližně 31% nárůst.

Kdo by přehlédl, že pod vedením legendárního Warrena Buffetta konglomerát Berkshire Hathaway navýšil své hotovostní rezervy na ohromujících 325 miliard dolarů? Jde zjevně o přípravu na skupování podhodnocených aktiv, jakmile dojde k poklesu trhu. Navíc prodeje akcií insidery, kteří si uvědomují, že je čeká pokles, dosáhly po volbách v USA historického maxima.

A ještě jeden náhled. Podle nedávného průzkumu je rekordních 56,4 procenta maloobchodních investorů optimistických ohledně vyhlídky akciového trhu v příštích 12 měsících. Drobní investoři dychtivě nakupují akcie za peníze, které si ti chytří odkládají. Jak historie ukazuje, tito drobní investoři se pak potopí jako první.

Jak řekl Warren Buffet: „Až po odlivu zjistíte, kdo plaval nahý.“

PSALI JSME: Warren Buffett se vyhýbá investicím do zlata, jiní miliardáři ne

(rek)

Další z kategorie Zlato