Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Co znamená holubičí změna čínské centrální banky pro ceny kovů?

Události v Číně hrají zásadní roli při určování cen základních kovů, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu. Čína totiž představuje 50-60 procent poptávky po základních kovech a přibližně 73 procent světového dovozu železné rudy. Co pro ceny klíčových kovů bude znamenat holubičí posun Čínské lidové banky (centrální banka, pozn. red.) z minulého týdne?

Holubičí posun Čínské lidové banky podle pozorovatelů potvrzuje, že je i nadále pozorná při řízení rizik pro čínskou ekonomiku. Ilustrační foto: Shutterstock

Úvěrový impuls v Číně se ke konci roku 2020 změnil na negativní, protože tvůrci politiky zdůrazňovali potřebu „obezřetnější“ politiky a minimalizace finančních rizik. Zpomalení úvěrového impulsu vedlo ke snížení poptávky a ke zmírnění růstu cen klíčových kovů, které je patrnější od poloviny května.

Údaje zveřejněné minulý týden však ukazují, že čínské úřady začaly v červnu uvolňovat podmínky, neboť jak celkové sociální financování, tak nové úvěry v jüanech vzrostly více, než se očekávalo. Celkový objem sociálního financování činil 3,67 bilionu jüanů (566 mld. dolarů).

PSALI JSME: Zlato je nejcitlivější na úrokové sazby a kurz dolaru

„To je skok z květnových 1,9 bilionu jüanů a více než předpokládaných 2,89 bilionu jüanů. Čínské finanční instituce nabídly v červnu 2,12 bilionu jüanů nových úvěrů, což je více než 1,5 bilionu jüanů v květnu, a překonalo to konsenzuální prognózu 1,80 bilionu jüanů,“ napsal britský server Cityindex.

Jako doplněk k nárůstu celkového objemu financí snížila čínská centrální banka minulý týden s platností od 15. července sazbu povinných minimálních rezerv o 50 bazických bodů. V doprovodném prohlášení banka uvedla, že snížení je „reakcí na potíže malých a středních podniků v prostředí vyšších cen komodit“.

Holubičí posun Čínské lidové banky podle pozorovatelů potvrzuje, že je i nadále pozorná při řízení rizik pro čínskou ekonomiku. Uvolňovací opatření by navíc měla omezit krátkodobá rizika poklesu u průmyslových kovů, jako je měď a železná ruda.

PSALI JSME: Cena zlata v červnu klesla hlavně kvůli jestřábímu Fedu

Zlato jako drahý kov je silně ovlivňováno makroudálostmi. Červnový jestřábí obrat americké centrální banky (Fed) měl na cenu zlata prudký dopad a poslal ji dolů na minimum poblíž 1751 dolarů. Navzdory červencovému poklesu amerických reálných výnosů a tomu, že se americkému dolaru nepodařilo prorazit výše, zůstává postoj investorů ke zlatu opatrný.

To pravděpodobně odráží očekávání, že další velký pohyb amerických výnosů a amerického dolaru bude vyšší a že rizika pro zlato jsou na straně poklesu. „Přesto je důležité poznamenat, že zlato se udrželo a odrazilo od trendové linie podpory, která se aktuálně nachází poblíž 1743 dolarů a vychází z minima z května 2019, což prozatím udržuje růstový trend zlata neporušený,“ uvedl server Cityindex.

PSALI JSME: Zlato: Matka všech nákupních příležitostí, návrat do 70. let a velký reset

(luk)