Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Cena zlata v červnu klesla hlavně kvůli jestřábímu Fedu

Zlato se tento týden pohybovalo kolem více než dvouměsíčního minima, zatímco investoři očekávali páteční údaje o zaměstnanosti v USA, aby získali jasno ohledně politického postoje americké centrální banky Fed, přičemž drahý kov směřoval k nejhoršímu měsíčnímu poklesu od listopadu 2016, uvedla tento týden agentura Reuters.

Cena zlata v červnu klesla hlavně kvůli jestřábí americké centrální bance. Ilustrační foto: Shutterstock

Za červen se ceny vzácných kovů propadly o 7,7 procenta, přičemž je tíží náhlá změna jestřábího postoje Fedu. Za předchozí čtvrtletí však vzrostly o tři procenta. „Zlato se od změny strategie Fedu v oblasti měnové politiky konsolidovalo poblíž minim a nyní čeká na další vodítka v podobě amerických ekonomických údajů,“ uvedl např. měnový stratég společnosti DailyFX Ilja Spivak.

Guvernér Fedu Christopher Waller tento týden v úterý uvedl, že je ohledně ekonomiky „velmi optimistický“ a že centrální banka USA by mohla začít zvyšovat úrokové sazby již příští rok. Zvýšení sazeb Fedu zvýší náklady na fyzickou držbu kovů, což otupí jejich atraktivitu.

Obavy z růstu úrokových sazeb

K ceně zlata se tento týden vyjádřili též stratégové německé Deutsche Bank: „Zdá se, že ceny zlata pravděpodobně vyděsí obavy z růstu úrokových sazeb za předpokladu, že inflační džin zůstane (víceméně) v láhvi. To může omezit zájem investorů a udržet pod pokličkou růst cen.“

„Zlato se po pokusu o vlažný odraz k úrovni 1765 dolarů za unci opět nachází v červeném pásmu a potácí se v blízkosti 1760 USD. I přes mírné zlepšení nálady na trhu zůstávají investoři stále opatrní, což udržuje poptávku po dolaru. Mezitím stabilizující se výnosy amerických státních dluhopisů rovněž zůstávají přítěží pro cenu zlata,“ uvedl tento týden server fxstreet.com.

(luk)