Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlatý výhled švýcarské banky UBS

Analytici švýcarské investiční banky UBS předpovídají růst ceny zlata v roce 2023. Do příští zimy cena drahého kovu podle jejich názoru vzroste o 13 procent a dosáhne na 1 900 dolarů za troyskou unci.

Švýcarská banka UBS věří, že po skončení současného cyklu zpřísňování měnové politiky amerického Fedu se cena drahého kovu opět zvýší. Ilustrační foto: iStock

Po přepadení Ukrajiny přesáhla cena zlata 2 000 dolarů za unci a přiblížila se historickému maximu. V aukcích 8. března se spekulativní cena zlata na burzách vyšplhala na 2 078,70 dolaru za unci. Od té doby zlato nejprve propadlo zhruba o 18 procent, ale nyní opět nabírá na síle a meziroční ztráta činí jen 1,38 procenta.

Švýcarská banka věří, že po skončení současného cyklu zpřísňování měnové politiky Fedu (centrální banka USA, pozn. aut.) se cena drahého kovu opět zvýší.

Historicky vykazovala vzestupný trend o 19 procent na každé jedno procento snížení reálných úrokových sazeb, míní odborníci. Reálné sazby jsou měřítkem návratnosti investice po odečtení inflace.

PSALI JSME: Proč Goldman Sachs předpovídá skok ceny zlata až o 30 %

Tento měsíc Fed zvýšil úrokové sazby na 3,75-4,00 procenta, což je nejvyšší úroveň od ledna 2008 a šesté zvýšení od začátku roku. Centrální banka podle analytiků UBS ale do února 2023 nejen zastaví zvyšování sazeb, ale začne sazby snižovat až o 1,75 procenta do konce příštího roku.

„Myslíme si, že zlato by mělo zhodnocovat, a proto sázka na růst zlata ospravedlňuje investiční riziko,“ cituje z bankovní zprávy portál americké televize CNBC.

UBS zároveň nevylučuje, že trh se zlatem ještě nedosáhl dna. V příštích několika měsících mohou ceny drahých kovů ještě klesnout, protože Fed signalizoval i možnost radikálnějšího zvýšení sazeb. „Odhadnout dno je vždy těžké,“ řekl CNBC analytik drahých kovů UBS Jony Teves.

PSALI JSME: Cenu zlata teď určuje Fed

„V konečném důsledku se ale dá očekávat, že cena zlata během roku 2023 poroste, protože Fed zastaví monetární utahování a přejde na méně agresivní strategii.“

Analýza také poukázala na podporu ceny zlata způsobenou poptávkou ze strany institucionálních investorů, především centrálních bank. Ty jsou čistými kupci zlata v důsledku snahy diverzifikovat devizové rezervy a snižovat v nich podíl amerického dolaru.

Za prvních devět měsíců roku 2022 nakoupily centrální banky 673 tun zlata. To je téměř jedenapůlkrát víc, než za celý předchozí rok, kdy nakoupily 454 tun. Podle odhadů agentury Bloomberg jsou nákupy zlata centrálními bankami za neúplný rok největší od roku 1967.

PSALI JSME: Centrální banky nakoupily ve čtvrtletí rekordních 399 tun zlata

(rek)