Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý trojúhelník

Expertka komoditního trhu CME (Chicago Mercantile Exchange Group) Debbie Carlsonová uvedla, že na vzestupu čínského trhu se zlatem se do velké míry podílí růst Šanghajské zlaté burzy.

Čína se stala jedním z největších trhů se zlatem. Foto: iStock

Čínská vláda totiž učinila z tamní zlaté burzy jedinou oficiální obchodní zlatou platformu v Číně. 

Prostřednictvím této burzy se obchoduje veškerý dovoz zlata, doma vytěžené zlato i zlato recyklované. Tato koncentrace pomohla šanghajské burze stát se po Londýně a New Yorku třetím největším střediskem celosvětového obchodu se zlatem.

Ve zprávě o vývoji čínského trhu se zlatem z roku 2018 uvedla Světová rada pro zlato (WGC), že čínský finanční sektor se nyní těší volnějším regulačním opatřením a stále víc a víc zahraničních investorů má o čínskou měnu zájem.

Zlatý lídr

Faktor obrovské nabídky a poptávky je důvodem, proč se Čína stala jedním z největších trhů se zlatem na světě. Čína vytváří 11,5 procenta celosvětové produkce zlata a je podle údajů konzultační firmy Metal Focus největším světovým producentem zlata s těžbou 404,1 tuny v roce 2018. 

Rovněž při použití zlata pro zpracování šperků je čínská poptávka po žlutém kovu největší na světě. Představuje 30,6 procenta celosvětové spotřeby. V roce 2018 činila spotřeba čínských zlatníků 686,5 tuny zlata, což byl meziroční nárůst o tři procenta, uvádí web SMM News.

(rek)

Další z kategorie Zlato