Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý trh znejistěl, co bude dál?

Zlato skokem překonalo horizont 1 900 dolarů za troyskou unci, ale odborníci se neshodují v tom, zda tato jízda bude pokračovat. Spotová cena zlata prudce vzrostla poté, co američtí regulátoři zavedli sérii mimořádných opatření po krachu Silicon Valley Bank, Signature Bank a First Republic Bank.

Klíčová otázka pro trh se zlatem je, zda budou přetrvávat obavy ze širší nákazy na amerických finančních trzích, nebo zda akce regulačních orgánů a projev prezidenta Joea Bidena zmírní obavy z šíření infekce. Ilustrační foto: Adam Schultz – https://www.whitehouse.gov/administration/president-biden/ (Direct Download Link), Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103323939

Opět se potvrdilo, že diktát světové ceny zlata má původ na Wall Streetu, když cenu zlata táhli investoři nakupující přes burzovní fondy ETF. Největší takový fond SPDR Gold Trust, který od loňského dubna neustále ztrácel investory, oznámil, že investice do zlata jen za pondělí vzrostly z 901,42 tuny na 913,27 tuny.

Financial Post ale připomíná, že zlato sice skočilo o 4,5 procenta nahoru, ale cena 1 913,24 dolaru za unci, stále zaostávala za únorovým maximem 1 959,60 dolaru za unci. Klíčová otázka pro trh se zlatem je, zda budou přetrvávat obavy ze širší nákazy na amerických finančních trzích, nebo zda akce regulačních orgánů a projev prezidenta Joea Bidena zmírní obavy z šíření infekce.

Globální finanční trhy začaly panikařit poté, co v pátek 10. března zkolabovala Silicon Valley Bank, 16. největší banka v USA s aktivy přes 200 miliard dolarů. „Je to druhá největší banka v historii, která zkrachovala, hned za největší spořitelní a úvěrovou společností Washington Mutual Bank v roce 2008,“ píše portál Yahoo Finance.

PSALI JSME: Krach dvou amerických bank vyvolal napětí na finančních trzích

„Pád Silicon Valley Bank sice není srovnatelný s pádem Lehman Brothers, ale může přijít run na menší banky, pokud se střadatelé začnou přesouvat do větších subjektů,“ varuje německý prodejce zlata a stříbra Coininvest.com.

Názory na vládní plány na ochranu spořitelů jsou smíšené. Některé oceňují rychlou a efektivní snahu zastavit potenciální nákazu. Jiní to považují za přehnanou reakci a obávají se, že masivní rozsah tohoto kroku napovídá, že je problém horší, než se zdá.

„Mnoho investorů se také snaží využít situace. Někteří podstupují značné riziko ztráty, zatímco investoři s nižší tolerancí k riziku se přesouvají k bezpečnějším investicím… zejména v krátkodobém horizontu,“ odkazuje americký portál na status zlata jako pojistky a bezpečného aktiva v dobách nejistoty.

PSALI JSME: Pád banky, útěk do bezpečí, růst ceny zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato