Zlato (oz) / USD
1 913,25
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pád banky, útěk do bezpečí, růst ceny zlata

Cena zlata po pátečním skoku pokračovala v dalším růstu i po víkendu. Jak je zvykem, hysterické trhy panicky reagovaly na informace o krachu americké Silicon Valley Bank v obavách, že by mohlo jít jen o první článek celého bankovního řetězce. Podle agentury Bloomberg byla dalším důvodem domněnka, že americký Federální rezervní systém (Fed), který vykonává roli ústřední banky, zastaví zvyšování úrokových sazeb.

Ministryně financí Janet Yellenová svolala už minulý pátek schůzku s představiteli Fedu, garančního fondu FDIC a Úřadu měnové kontroly, aby prodiskutovali vývoj kolem kalifornské banky s pobočkami i v Kanadě a Velké Británii. Ilustrační foto: US Department of the Treasury – https://home.treasury.gov/system/files/136/Sec_Yellen_Portrait.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103143846

„Neúspěch Silicon Valley Bank – druhý největší kolaps amerického věřitele v historii – podnítil nervozitu z možných vedlejších dopadů napříč finančním systémem a přiměl americkou administrativu, aby v neděli přistoupila k ochraně finančních prostředků vkladatelů,“ píše Bloomberg.

Ministryně financí Janet Yellenová svolala už pátek schůzku s představiteli Fedu, garančního fondu FDIC a Úřadu měnové kontroly, aby prodiskutovali vývoj kolem kalifornské banky s pobočkami i v Kanadě a Velké Británii. Yellenová v prohlášení uvedla, že americký bankovní systém zůstává odolný a regulační orgány mají účinné nástroje k řešení této situace.

Na schůzce se zřejmě posuzovalo, jakým způsobem banku sanovat. Zda vklady ve výši 175 miliard dolarů převezme jiná zdravá banka, nebo FDIC bude vkladatelům vyplácet náhrady do výše pojištěného limitu. Britskou divizi zkrachovalé Silicon Valley Bank získala dle deníku Financial Times za symbolickou jednu libru jedna z největších evropských bank HSBC.

PSALI JSME: Akcie evropských bank kvůli pádu SVB dále oslabují, čínské akcie zpevnily

Zlato se tak vyšplhalo na měsíční maximum, když výnosy dolaru a státních dluhopisů klesly kvůli spekulacím, že Fed zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Například ekonomové z investiční banky Goldman Sachs vzhledem k napětí v bankovním sektoru již neočekávají zvýšení základní úrokové sazby na březnovém zasedání měnové komise Fedu.

„Páteční bankrot Silicon Valley Bank vyvolal na trhu paniku, která nejen prohloubila averzi k riziku, ale také výrazně snížila očekávání trhu ohledně zvýšení úrokových sazeb,“ shrnula ve svém monitoringu situaci na trzích brokerská firma Jinrui Futures.

Americká data z ekonomiky zveřejněná koncem minulého týdne vykreslila smíšený obraz hospodářského vývoje v USA při úvahách Fedu o zrychlení tempa zvyšování úrokových sazeb. Údaje o inflaci očekávané během úterý zřejmě naznačí víc.

PSALI JSME: ČNB: V ČR nepůsobí banky s podobným modelem jako padlé v USA

(rek)

Další z kategorie Zlato