Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Krach dvou amerických bank vyvolal napětí na finančních trzích

Ve Spojených státech od konce minulého týdne zkrachovaly bankovní společnosti Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, což vyvolalo na finančních trzích obavy ohledně budoucího vývoje bankovního sektoru. Podle analytiků však byly obě banky specifické a jejich pád neznamená začátek nové finanční krize. SVB se soustředila na takzvané start-upy a Signature se výrazně angažovala v kryptoměnách.

krach banky
Ve Spojených státech od konce minulého týdne zkrachovaly bankovní společnosti Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, což vyvolalo na finančních trzích obavy ohledně budoucího vývoje bankovního sektoru. Foto: iStock

Americké úřady v pátek uzavřely kalifornskou společnost SVB a v neděli pak newyorskou firmu Signature. Kvůli pádu společností SVB a Signature se dostaly pod značný tlak ceny akcií bankovních společností ve Spojených státech i v Evropě. Pád SVB je největším krachem banky ve Spojených státech od roku 2008, kdy vrcholila globální finanční krize.

SVB se specializovala na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem. Signature byla komerční banka s pobočkami pro soukromé klienty v New Yorku, Connecticutu, Kalifornii, Nevadě a Severní Karolíně. Měla osm oblastí podnikání, včetně komerčních nemovitostí a digitálního bankovnictví. Téměř čtvrtina jejích vkladů byla ze sektoru kryptoměn.

Americký prezident Joe Biden ujistil, že americký bankovní systém je bezpečný a že vláda učiní vše pro ochranu střadatelů. „Američané se mohou spolehnout, že bankovní systém je bezpečný,“ řekl Biden. „Vaše vklady tam budou, až je budete potřebovat,“ dodal. Uvedl také, že požádá Kongres a regulační orgány, aby posílily bankovní pravidla.

Evropská komise (EK) uvedla, že situaci sleduje. Upozornila nicméně, že SVB byla v Evropské unii přítomna jen ve velmi omezené míře. „Bereme na vědomí rychlou a rozhodnou reakci amerických úřadů. Na úrovni EU je přítomnost Silicon Valley Bank velmi omezená a my jsme v kontaktu s příslušnými úřady,“ řekl mluvčí EK.

Viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová na dotaz ČTK uvedla, že v českém bankovním sektoru nepůsobí banky s podobným obchodním modelem, jako měly SVB a Signature. „Česká národní banka pozorně sleduje situaci v USA, kde došlo k selhání dvou středně velkých bank,“ sdělila Zamrazilová. „V českém bankovním sektoru nepůsobí banky s obchodním modelem podobným bankám, které se dostaly do problémů v USA. Domácí banky jsou dobře kapitálově vybavené a jsou povinny dodržovat přísná regulatorní pravidla včetně těch pro řízení likvidity,“ doplnila.

Analytici se shodují, že krach obou amerických bank neznamená začátek nové finanční krize. „Přestože se jedná o největší krach od roku 2008, situace se od finanční krize z toho roku liší. Světová ekonomika je na tom nesrovnatelně lépe. SVB nehrála v systému tak významnou roli jako Lehman Brothers před svým pádem v roce 2008. Nemělo by tedy dojít k žádnému dominovému efektu,“ uvedl analytik společnosti Portu Marek Malina.

„Padlé banky byly totiž v mnoha ohledech specifické. Obecně můžeme říct, že hlavu jim setnuly vysoké úrokové sazby. Kvůli prudkému růstu depozit vsadily na nákupy dluhopisů, jejichž ceny ovšem klesaly s růstem sazeb. Depozita ve standardních bankách rostla v posledních letech několikanásobně pomaleji, což omezuje možnosti jejich ztrát. Navíc padlé banky se soustředily na podnikání v kryptu, navíc v mladých společnostech – tedy pouze v malém koutku bankovního trhu,“ uvedl analytik XTB Jiří Tyleček.

Krach finančních společností SVB a Signature Bank vedl k výraznému poklesu na evropských akciových trzích. Prudce oslabovaly například akcie německé finanční společnosti Commerzbank či francouzské banky Société Générale. Klesaly také ceny akcií britské banky HSBC, která oznámila, že za symbolickou jednu libru získá britskou součást zkrachovalé SVB. Americké akcie zahájily obchodování poklesem, později však ztráty smazaly a posilovaly.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika