Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý optimismus zatím neslábne

Už nejen americký bankovní gigant Citi si troufá prognózovat cenu zlata na 2 400 dolarů za troyskou unci, ale i švýcarská Credit Suisse stanovila ve své předpovědi cílovou cenu na 2 330 až 2 360 dolarů za unci. A zabrzdění inflace v USA s vyhlídkou, že úrokové sazby již neporostou, oslabilo americkou měnu natolik, že se cena zlata stabilizovala nad hladinou 2 000 dolarů za unci.

Už i švýcarská Credit Suisse stanovila ve své předpovědi cílovou cenu zlata na 2 330 až 2 360 dolarů za unci. Ilustrační foto: Shutterstock

Zlato minulý týden prorazilo na nový rekord, než v pátek prudce otočilo. Ekonomové z Credit Suisse však nepřestávají věřit v další posun na maxima nad 2 075 dolary.

„Věříme, že po současné fázi velkého rozpětí ceny zlata se trh nakonec posune na nová absolutní maxima podpořená nižšími reálnými výnosy dolaru v USA. To by znamenalo výrazný posun k našemu základnímu kladnému cíli na 2 330 až 2 360 dolarech,“ napsali ve zprávě.

Cena zlata po zveřejnění inflace v USA vyskočila a vše, kam strčil prsty americký dolar, oslabilo. Skok ceny zlata na 2 048,75 dolaru byl nejvyšší od propadu z minulého pátku. Analytici FXStreet se domnívají, že vyskočí-li cena nad 2 050 dolarů, mohla by dál zamířit k rekordním sférám v oblasti 2 075 až 2 080 dolarů za unci.

PSALI JSME: Bank of America si stojí za svým: Zlato míří k 2 500 dolarům za unci

Pokračující síla zlata udržela pozitivní toky i do fyzickým zlatem zajištěných burzovních fondů hlavně v USA. Po dvou po sobě jdoucích měsíčních přílivech investic vzrostla ke konci dubna celosvětová aktiva zlatých fondů na 221 miliard dolarů. Za měsíc o 15 tun na celkových 3 459 tun zlata.

Nejvíc slabý dolar vystrašil právě americké investory. Ekonomická data zhoršila jejich obavy z recese, potlačila výnosy státních dluhopisů a zvedla poptávku po bezpečí. „K tomu mohl přispět i pozitivní vývoj ceny zlata během dubna. Čistý příliv do severoamerických fondů činil 1,8 miliardy dolarů,“ spočítala marketingová organizace těžařů, zpracovatelů a obchodníků se zlatem WGC.

Situace v Evropě byla odlišná, protože zlaté fondy se tam dostaly do záporných hodnot. Šlo sice jen o pokles v hodnotě 223 milionů dolarů (0,7 tuny zlata), což není mnoho, ale je to už po několikáté v řadě.

PSALI JSME: Zlato je stejně volatilní jako názory na něj

Vzhledem k tomu, že inflace v Evropě zůstává tvrdošíjná a finanční trhy se obávají problémů v bankovním sektoru, investoři očekávají další zvyšování sazeb centrálních bank. Euro by se tak mělo stát výnosnějším nástrojem než zlato.

„Denní objem obchodů na světovém trhu zlata se v dubnu snížil na 170 miliard dolarů, o sedm procent méně než v březnu. Přesto zůstal o 29 procent nad průměrem roku 2022, který činil 132 miliard dolarů,“ uvedla Světová rada pro zlato (WGC).

Spekulanti na americké burze Comex si v dubnu objednali za aktuální cenu s dodáním v červenci 653 tun zlata. Objednávky po prolomení ceny zlata nad 2 000 dolarů se zmírnily, protože investoři začali být opatrní ohledně budoucích pohybů ceny.

PSALI JSME: Zlato ještě nedosáhlo vrcholu, míní Milling-Stanley

(rek)

Další z kategorie Zlato