Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je stejně volatilní jako názory na něj

Cena zlata se usadila nad dvěma tisíci dolary za troyskou unci, což byla ještě před několika dny rarita, o které se obvykle psalo týden. Ale investoři si zřejmě zvykli a už je to neděsí a nechvátají vybírat krátkodobé zisky. Zřejmě si zvykají i na slabší dolar, který má největší zásluhu na současné ceně zlata.

Cena zlata se usadila nad dvěma tisíci dolary za troyskou unci. Ilustrační foto: iStock

Pro české investory se toho díky silné koruně příliš nemění, jen musejí počítat s nevídanými cenovými skoky třeba až o tisíc korun za den. A právě volatilita zlata stále rozděluje názory na jeho nejbližší budoucnost. A to nejen u analytiků, ale dokonce i u správců obrovských fondů.

Podle multimiliardáře Stanleyho Druckenmillera v dnešním náročném ekonomickém prostředí nemusí být zlato nejlepším bezpečným aktivem, které by se dalo vlastnit, ale může být lepší než nic. Připomíná, že zlato si historicky vedlo v náročných ekonomických podmínkách špatně. „Mohu se mýlit, když říkám nekupujte zlato. Za týden nebo dva bych si to mohl rozmyslet.“

Ve srovnání s Druckenmillerovými vlažnými komentáři je Karen Karniol-Tambourová, spoluředitelka investic v gigantickém fondu Bridgewater Associates, jenž spravuje majetek v hodnotě 150 miliard dolarů, mnohem optimističtější.

PSALI JSME: Zlato ještě nedosáhlo vrcholu, míní Milling-Stanley

„Zlato je podceňované. Má před sebou dlouhou cestu,“ řekla Kitco News. Zlatu by se podle jejího názoru mělo dařit, protože tlak na odpoutání od amerického dolaru hlavně u autokratických režimů, zůstává pro zlato dlouhodobou podporou.

Dodala, že rostoucí význam zlata na globálních měnových trzích z něj dělá víc než jen hráče proti vládním dluhopisům a úrokovým sazbám. „Historicky si zlato vede špatně v prostředí rostoucích reálných úrokových sazeb,“ potvrdila, ale taková situace dnes není. „Geopolitické otřesy nepominou a zlato je zároveň atraktivní pro drobné investory, protože inflace je poměrně vytrvalá.“

Výkonný ředitel komoditního výzkumu finanční skupiny Citi s aktivy 2,5 bilionu dolarů Edward Morse zjevně souhlasí. V televizi CNBC řekl, že očekává růst ceny zlata až na 2 400 dolarů za unci, což by i při silné koruně znamenalo útok na cenový rekord v české měně. Ten pochází z března minulého roku, kdy unce zlata bez obchodní přirážky stála 48 743 korun. Při současném kurzu koruny by pak unce za 2 400 dolarů přišla i bez marže na 51 146 korun.

PSALI JSME: Bank of America si stojí za svým: Zlato míří k 2 500 dolarům za unci

(rek)

Další z kategorie Zlato