„Zlato si však stále drží letošní zisk přes 25 procent, což je způsobeno cyklem uvolňování ze strany Federálního rezervního systému (centrální banka USA, pozn. aut.), nákupy zlata centrálními bankami a zvýšenými geopolitickými a ekonomickými riziky, což vedlo k vysoké poptávce,“ píše agentura Bloomberg.
Investoři nyní čekají na zprávu o jádrové inflaci ve Spojených státech, která nezahrnuje volatilní potraviny a energie. Také se spekuluje, jak bude americká centrální banka, Fed, postupovat po snížení úrokových sazeb o čtvrtinu procenta v minulém týdnu.
PSALI JSME: Šance na levnější zlato nemusí trvat dlouho
„Mnoho ekonomů se domnívá, že inflační dopad Trumpovy politiky povede k menšímu poklesu sazeb, než se před volbami očekávalo. Pravděpodobnost prosincového snížení úroků (úrokových sazeb Fedu), tak během týdne klesla z téměř 80 na 65 procent,“ uvádí agentura.
Investoři proto začali vybírat zisky a přesouvat je na riziková aktiva. Spotové zlato v Londýně kleslo pod hranici 2 600 dolarů za unci, což je asi sedm procent pod rekordní cenou 2 792 dolarů dosaženou v říjnu. Nic na tom nezměnila zpráva, že vklady do indických zlatých fondů se za poslední čtyři roky zdvojnásobily a k 31. říjnu dosáhly rekordních 54,5 tuny.
PSALI JSME: Goldman Sachs: Zlato zdraží víc, než se dosud čekalo
Kontrovala tomu informace agentury Bloomberg, že největší světový fond krytý zlatem SPDR zaznamenal minulý týden největší týdenní odliv investic za více než dva roky v hodnotě přes miliardu dolarů. Celosvětově to znamená, že držba zlata v burzovně obchodovaných fondech klesla jen o 0,4 procenta, byť je to druhý týdenní pokles za sebou.
Analytici drahých kovů německé rafinerie Heraeus ale říkají, že obavy o udržitelnost amerického dluhu a celkový ekonomický výhled budou dál hovořit pro zlato. V krátkodobém horizontu proto predikují silný nákupní zájem kolem 2 600 dolarů za unci, čímž divoká jízda amerických akcií a bitcoinu pravděpodobně skončí.
PSALI JSME: Zlato zůstane silné navzdory povolební nestálosti, říká analýza J.P.Morgan
(rek)