Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Stříbro: Nejhorší ztráta za posledních sedm let

Všechny ty řeči o elektrifikaci vozidel a o přechodu na čistou energii ve Spojených státech se stříbru nevyplatily: Tzv. dlouhé pozice aktuálně zaznamenaly nejhorší roční ztrátu tohoto kovu za posledních sedm let.

Stříbro utrpělo nejhorší ztrátu za posledních sedm let. Ilustrační foto: iStock

A situace v průmyslu nemusí být pro stříbro v novém roce o mnoho lepší, pokud se plán prezidenta Bidena na vybudování infrastruktury v hodnotě 1,75 bilionu dolarů zastaví kvůli odporu odpadlického demokratického senátora Manchina. Stříbro je jednou z klíčových složek při výrobě elektromobilů a solárních panelů a Bidenův plán „Build-Back-Better“ obsahuje štědré daňové pobídky pro kupce obojího, připomněl odborný server Investing.com.

Stříbro je často nazýváno „chudým příbuzným zlata“ (nebo také zlatem pro chudé, pozn. red.) na základě toho, že jeho unce má 80krát nižší hodnotu, než unce „žlutého kovu“. Ale s blížícím se koncem roku 2021 to není jen cena stříbra, která dostává na frak. Ztráty stříbra jsou v tomto roce 2,5krát vyšší, než ztráty zlata, a pro tzv. bílý kov jsou nejhorší od roku 2014.

PSALI JSME: Buďte chytří, radí „bohatý táta, chudý táta“: Kupujte, zlato, stříbro, bitcoin

Při pondělním vypořádání na úrovni 22,27 dolarů za troyskou unci obchodovanou na newyorské burze COMEX bylo stříbro v porovnání se závěrem roku 2020 na úrovni 26,47 USD meziročně téměř o 16 procent níže. Naproti tomu futures na zlato se meziročně propadly zhruba jen o šest procent. Roční ztráta stříbra na COMEXu je tak zároveň největší od roku 2014, kdy se propadlo o 19,5 procenta.

Stříbro má solidní průmyslově založené fundamenty, ale již několik let hraje druhé housle zlatu, což znamená, že rally samo o sobě, bez „žlutého kovu“, přežije jen zřídka. Více než polovina poptávky po stříbře pochází z průmyslového využití. Jako kujný kov je pro výrobu šperků stejně dobré jako zlato. Je také dobrým vodičem elektřiny a hojně se používá při výrobě elektronických součástek.

PSALI JSME: Proč budoucími penězi budou zlato a stříbro

Očekává se, že přechod na čistou energii v příštích letech zvýší fyzickou poptávku po stříbře, zejména pro spoje v elektrických vozidlech a pro součástky v solárních panelech. Rostoucím zdrojem poptávky se stane také zavádění telekomunikačních sítí páté generace (5G). Ceny stříbra byly letos podle odborníků také poškozeny nižší poptávkou na klíčových koncových trzích, tedy zejména na trhu se šperky.

Informační společnost IHS Markit předpovídá průměrnou cenu stříbra v příštím roce na úrovni 20 dolarů za unci. Charakteristika stříbra jako průmyslového kovu podle odborníků nebude pro cenu v blízké budoucnosti relevantní, protože reálné úrokové sazby budou v příštím roce pravděpodobně vyšší. To by pravděpodobně vedlo k tomu, že by se ceny drahých kovů vyvíjely hůře.

PSALI JSME: Proč je zlato lepší než stříbro

(luk)