Zlato (oz) / USD
1 840,20
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
39 381,02
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,06 %
USD / CZK
21,40
0,02 %
Zlato
Zlato vyskočilo více než o procento vzhůru

Ceny zlata ve čtvrtek vyskočily o více než  jedno procento poté, co americká centrální banka (Fed, Federální rezervní systém) naznačila, že bude trpělivá při zvyšování úrokových sazeb, a když Bank of England vzdorovala očekávání jestřábí politiky.

Zlato vyskočilo více než o procento vzhůru. Ilustrační foto: Shutterstock

Spotové zlato vzrostlo o 1,7 procenta na 1 793 amerických dolarů za troyskou unci poté, co se ve středu tohoto týdne dotklo třítýdenního minima. Futures na americké zlato s dodáním v prosinci vyskočily o 1,3 procenta na 1 787,00 USD za unci, informovala agentura Reuters.

Americká centrální banka ve středu uvedla, že od tohoto měsíce začne omezovat svůj masivní program nákupu dluhopisů, a setrvala na svém tvrzení, že vysoká inflace bude přechodná.

V návaznosti na to Bank of England, centrální banka Velké Británie, ve čtvrtek ponechala své úrokové sazby beze změny, čímž zmařila očekávání zvýšení, které by z ní učinilo první z velkých světových centrálních bank, která po pandemii zvýšila sazby.

PSALI JSME: Fed rozkolísal ceny zlata

„Před oznámením Bank of England panovala určitá nervozita, ale protože nedošlo k žádné změně (sazeb), mohlo to na trh přinést další nabídky,“ citoval zpravodajský server americké televizní stanice CNBC analytika dánské Saxo Bank Ole Hansena.

„Zlato se snaží získat zpět část středečních ztrát a trh se uklidňuje tím, že ze strany Fedu nezazněl žádný silný signál ohledně budoucího zvyšování sazeb,“ řekl Hansen.

Nezávislý analytik Ross Norman dodal, že trh se zlatem podporuje silná poptávka po fyzickém zlatě, protože indický svátek Diwali obecně zvyšuje prodeje žlutého kovu.

PSALI JSME: Příznivé ceny ženou vzhůru dovoz zlata do Indie

(luk)