Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Příznivé ceny ženou vzhůru dovoz zlata do Indie

Dovoz zlata do Indie vzrostl v září meziročně o více než 650 procent, do země se v minulém měsíci dovezlo 91 tun zlata v celkové hodnotě 112 miliard korun. Před tradičními svátky lze čekat další růst zájmu o drahý kov i v říjnu.

Svátky v Indii ženou poptávku spotřebitelů po drahém kovu vzhůru. Ilustrační foto: iStock

V průběhu letošního října lze očekávat pokračování trendu rostoucího dovozu zlata, který by v tomto měsíci mohl přesáhnout hranici 100 tun. Na měsíc listopad pak letos v Indii připadají populární svátky Dhanteras, které jsou tradičně spojeny s vysokou poptávkou po zlatě.

Zvýšenou poptávku po drahém kovu lze částečně přičítat současnému poklesu ceny drahého kovu v celosvětových burzovních cenách. V místní měně, která navíc v poslední době posílila oproti americkému dolaru, pak klesla cena zlata na nejnižší úrovně za posledního půl roku. V zemi nejpopulárnější slitek o váze deseti gramů lze nyní pořídit v přepočtu za 13 500 korun.

Pokles ceny zlata motivoval indické obchodníky se zlatem ke zvýšeným nákupům, aby se za příznivých podmínek dostatečně předzásobili před nastupujícími indickými svátky, které každoročně ženou poptávku spotřebitelů po drahém kovu vzhůru. „Rostoucí prodeje drahého kovu v Indii by pak v konečném důsledku mohly podpořit celosvětové ceny zlata,“ napsala agentura Reuters.

PSALI JSME: Rekordní skok dovozu zlata do Indie

(ska)