Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Fed rozkolísal ceny zlata

Přestože celosvětově panoval konsensus v tom, že americká centrální banka, Fed, oznámí na svém listopadovém zasedání začátek konce kvantitativního uvolňování (QE), tedy zjednodušeně řečeno snížení masivního tištění dolarů a nákupů dluhopisů ve snaze podpořit domácí ekonomiku, nebylo úplně jasné, jak moc toto rozhodnutí ovlivní cenu zlata.

Trhy podle analytiků očekávaly, že Fed oznámí začátek snižování podpory americké ekonomiky. Ilustrační foto: Shuttersock

A dnes už to víme. Podle agentury Reuters ceny zlata ve středu už před klíčovým rozhodnutím Federálního rezervního systému (Fed) oslabily. Tzv. spotové zlato kleslo o 0,4 procenta na 1 780,60 amerických dolarů za tryskou unci, a „futures“ na americké zlato s dodáním v prosinci klesly na 1 782,10 USD.

Jistým paradoxem přitom je, že včera se docela dařilo ostatním vzácným kovům: Spotové stříbro vzrostlo o 0,1 procenta na 23,54 dolarů za unci, platina šla nahoru o 0,6 procenta na 1 044,27 dolarů a palladium posílilo o půl procenta na 2 021,71 USD.

PSALI JSME: Zlatí investoři se teď soustředí na Fed

Faktem je, že ceny žlutého kovu tento týden kolísaly mezi mírnými ztrátami a zisky, přičemž podle analytiků by rozhodnutí Fedu mohlo být událostí, která zlato „vytlačí z obchodování v současném cenovém rozmezí“.

Trhy podle analytiků očekávaly, že Fed oznámí začátek snižování podpory americké ekonomiky. „A také počítají se zvyšováním sazeb v příštím roce, a to nejen ze strany Fedu, ale i Evropské centrální banky,“ citovala agentura Reuters analytika společnosti Quantitative Commodity Research Petra Fertiga.

PSALI JSME: Tapering: Co to je a proč by vás to mělo zajímat

Federální rezervní systém, tedy americká centrální banka, skutečně oznámil zužování nákupu dluhopisů, které začne v polovině listopadu, přičemž se současně sníží tempo kvantitativního uvolňování ze 120 miliard měsíčně na 105 miliard dolarů, což je v souladu s čekáváními trhu.

Navíc Fed ponechal, jak napsal server Fxstreet.com, „otevřené dveře pro rychlejší proces snižování objemu dluhopisů, neboť uvádí, že srovnatelné snížení tempa nákupů je pravděpodobně rozumné každý měsíc, ale jsme ochotni se přizpůsobit, pokud to bude nutné“.

PSALI JSME: Cena zlata po oslabení dolaru a výnosů dluhopisů vzrostla na měsíční maximum

(luk)