Zlato (oz) / USD
1 764,30
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
38 041,81
0,18 %
EUR / USD
1,19
0,04 %
USD / CZK
21,56
0,04 %
Zlato
Co jste možná o zlatu nevěděli

Těžko hledat trvanlivější a tradičnější symbol bohatství, než jakým je zlato. Tento zářivý kov fascinuje lidstvo už celá tisíciletí. Tradiční je zlato i z pohledu investice, na rozdíl od jiných komodit totiž neztrácí na hodnotě.

Alan Shepard, první americký astronaut ve vesmíru a pátý člověk, který stanul na Měsíci, na archivním snímku americké NASA během výcviku. Z fotografie je zřejmá zlatá vrstva v průzoru jeho helmy. Foto: NASA

Zlato se ve svých nalezištích vyskytuje v podobě čistého kovu, nikdy tedy nebylo zapotřebí náročných technologií k jeho získání. Proto není divu, že opracované zlato se objevuje už v nálezech z doby šest tisíc let před naším letopočtem. V oblibě ho měli hlavně staří Egypťané. Jen ve slavné Tutanchamonově hrobce ho bylo objeveno devět tun.

Největší zlaté doly se nachází v JAR, Kanadě, USA, Rusku a Austrálii. Čechy byly po staletí považovány za zlatonosnou zemi, zlato se těžilo ve Volyňce, Lomnici, Vltavě a dalších tocích. Dnes se naleziště zlata pojí zejména s obvodovými partiemi hlubinných vyvřelin, konkrétně s trojúhelníkem mezi Českým Brodem, Táborem a Klatovy.

Tuny zlata v oceánech

Odhaduje se, že v oceánech a mořích se nachází až dvacet tisíc tun zlata, tedy že každý litr vody obsahuje zhruba 13 miligramů tohoto drahého kovu. Nápadů, jak zlato od vody oddělit, zaznělo v minulosti již spousta, žádný z nich se však dosud neosvědčil jako ekonomicky výdělečný a efektivní.

Další zásoby zlata se nacházejí např. v Mariánském příkopu, ale těžit v takové hloubce a pod vodou, zatím nikdo neumí.

Zlato ve vesmíru

Zlato nereziví a v podstatě je nezničitelné, rozpustí se jen v roztoku lučavky královské nebo kyanidu draselného, podmínkou je pak ještě přítomnost vzduchu při této chemické reakci. Odolá ale jinak jakékoliv kyselině nebo soli, snad i proto je označováno za „věčné“. Zlato je taky velmi kujné, protože jeden jediný gram toho kovu se dá roztepat až do plochy jednoho metru čtverečního.

Zlata si cení i astronauti (USA), kosmonauti (SSSR, Rusko a další státy) a taikonauti (Čína) a to především z praktického hlediska. Průzory v jejich helmách jsou zevnitř potažené tenkou zlatou fólií, která chrání jejich zrak před slunečním zářením, jehož účinky jsou mimo atmosféru naší planety doslova smrtící.

(red)