Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Zlato
Zlato včera vyskočilo o dvě procenta. Kvartál ale zakončí poklesem

„Silnější americký dolar a vyšší výnosy jsou pro zlato toxickou kombinací,“ napsali včera analytici německé Commerzbank ve své poznámce. V krátkodobém horizontu podle nich převažuje riziko dalšího poklesu ceny žlutého kovu, což znamená, že hranice 1 700 dolarů za troyskou unci by mohla být již brzy dosažena.

Zlato včera vyskočilo o dvě procenta, ale třetí letošní kvartál zakončí poklesem. Ilustrační foto: iStock

Dokud bude zlato pod tlakem, bude podle Commerzbank pravděpodobně obtížné dostat se z defenzivy také pro stříbro. To včera sice povyskočilo o téměř tři procenta na 22,13 USD za unci, ale jinak jeho cena už čtvrtý měsíc v řadě padá.

„Poměr zlata a stříbra poprvé od listopadu loňského roku vzrostl nad 80 uncí stříbra na jednu unci zlata,“ připomněl Ole Hansen, vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank s tím, zlato se v současné době obchoduje poblíž spodní hranice svého ročního rozpětí.

Ceny zlata včera, jak informovala agentura Reuters, vzrostly o více než dvě procenta poté, co dolar klesl v důsledku neuspokojivých týdenních údajů o zaměstnanosti ve Spojených státech. Podle čtvrtečních údajů se minulý týden zvýšil počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, což by mohlo vyvolat obavy, že trh práce oslabuje.

PSALI JSME: Klesající ceny zlata: Požehnání v přestrojení?

„To také vede k nejistotě ohledně snižování počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ze strany americké centrální banky (Fed), protože ta chce mít silný trh práce, aby mohla oznámit snižování podpory ekonomiky,“ citovala agentura nezávislého konzultanta Robina Bhara. Podle něj by „jakékoli zpoždění mohlo být pro zlato pozitivní“.

Prvotní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v běžných státních programech vzrostly v týdnu končícím 25. září na 362 tisíc, což je sedmitýdenní maximum, jak ukázaly čtvrteční údaje amerického ministerstva práce. Uvedla to včera agentura Bloomberg s tím, že mediánový odhad v jejím průzkumu mezi ekonomy předpokládal pokles na 330 000 nových žádostí.

Pokračující žádosti o státní dávky v týdnu končícím 18. září klesly na 2,8 milionu. Nárůst pravděpodobně podtrhuje výkyvy v týdenních údajích, protože zaměstnavatelé se zoufale snaží přijmout více pracovníků a udržet si ty, které ještě mají. Žádosti o dávky se podle agentury Bloomberg stále pohybují poblíž pandemického minima.

PSALI JSME: Tapering: Co to je a proč by vás to mělo zajímat

Rostoucí vyhlídky na to, že Fed zahájí tzv. tapering, čili postupné zpomalování tempa rozsáhlých nákupů aktiv, v listopadu, jak se všeobecně očekává, a šance, že výnosy státních dluhopisů budou nadále růst, však podle Hana Tana, hlavního tržního analytika společnosti Exinity, budou vytvářet větší tlak na zlato.

„Zlato je nejen kovem, který má tendenci reagovat na pohyby dolaru a výnosů, které jsou pro cenu nadále negativní. Je také využíváno manažery fondů jako zajištění nebo diverzifikátor proti rizikům napříč finančními aktivy, ale vzhledem k tomu, že finanční aktiva a tržní ocenění se blíží historickým maximům, tato poptávka slábne,“ konstatoval Hansen ze Saxo Bank.

Investoři se podle Hansena domnívají, že současná důvěra trhu a utlumený výhled inflace není na místě: „Rostoucí výnosy mohou potenciálně vyvolat obnovenou nejistotu v dalších třídách aktiv, jako jsou například růstové akcie, které citlivé na úrokové sazby. Také pokračující růst nákladů na většinu energetických zdrojů může nakonec podpořit naše názory ohledně přechodnosti inflace.“

PSALI JSME: Inflace: Násilná jako zloděj a smrtící jako nájemný vrah