Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Bank of America: V roce 2024 bude průměrná cena zlata 2 086 dolarů za unci

Cena zlata v posledních dvou týdnech vystoupala nad 1 800 dolarů za troyskou unci a banky se začaly předhánět v optimistických předpovědích dalšího vývoje. Znovu začínají hovořit o trvalejším prolomení hranice dvou tisíců dolarů za unci. Naposledy Bank of America, o den dřív i komoditní expertíza agentury Bloomberg.

Bank of America tipuje dramatický obrat, až centrální banka USA přestane zvyšovat úrokové sazby. Ceny zlata v roce 2024 mají dosáhnout průměrné ceny 2 086 dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: iStock

Podobné prognózy však zaznamenáváme už od roku 2019. Tehdy Bank of America prognózovala dokonce 2 400 dolarů za unci. O rok později makléři TD Securities, Citigroup a Credit Suisse tipovali dva tisíce dolarů zhruba do dvou let, podobně jako investiční fondy VanEck a Bridgewater Associated. Podle Toronto Dominion Bank nebo největší britské banky HSBC to dokonce měla být jen „otázka měsíců“.

„Měkčí dolar dal zlatu křídla, po kterých toužilo,“ řekl v roce 2020 expert brokerské firmy Oanda Craig Erlam deníku The Standard. „Další náběh na 2 000 dolarů se zdá být jen otázkou času,“ dodal. Loni v lednu analytička banky Standard Chartered Suki Cooperová prohlásila: „V příštích několika měsících se zlato vrátí na cenu kolem 2 000 dolarů za unci.“

PSALI JSME: Podle Standard Chartered bude zlato stát 2 000 dolarů

V posledních dvou a půl letech jsme našli celkem 16 takových prognóz. V srpnu 2020 a v březnu 2022 cena zlata skutečně magickou hranici dvou tisíců dolarů za unci překročila, ale vždy jen na krátkou dobu. Rekordní cena 2 071 dolarů za unci ze 7. srpna zůstala dodnes nepřekonána, ale i tehdy se zlato nad dvěma tisíci dolarů za unci prodávalo jen šest dní.

Investoři do drahých kovů tak musí být trpěliví, protože zlato by podle výhledu Bank of America v první polovině příštího roku ještě růst nemělo. Nicméně konec agresivního zvyšování úrokových sazeb v USA by měl přivést na trh se zlatem spekulativní zájemce. Právě jejich poptávka je hlavním faktorem ovlivňujícím cenu.

PSALI JSME: Unce zlata by letos podle znalců mohla stát 1 500 i 2 280 dolarů

„Přestože trh se zlatem dál vykazuje zdravou fyzickou poptávku, současné makroekonomické prostředí nemotivuje investory k držení drahého kovu… Data naznačují, že nekomerční zájem běží na zhruba poloviční úrovni, než v roce 2020,“ prohlásil komoditní analytik Bank of America Michael Wymer.

I když se očekává, že cena zlata bude v první polovině roku ještě tristní, Bank of America tipuje dramatický obrat, až americká centrální banka, Fed, přestane zvyšovat úrokové sazby. „Cena zlata ve třetím a čtvrtém čtvrtletí příštího roku bude v průměru dva tisíce dolarů za unci, protože všechny nejistoty, které počátkem letošního roku vyhnaly cenu zlata nad 2 000 dolarů, přetrvávají.“

Při pohledu do roku 2024 Bank of America vidí, že ceny zlata zůstanou zvýšené s průměrnou cenou 2 086 dolarů za unci.

PSALI JSME: Investujte do zlata, dokud ČNB uměle drží vysoký kurs koruny, radí analytik

(rek)