Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato stále posiluje

Za pouhých 40 dní Fed (americká centrální banka, pozn. aut.) zvýšil sazby o 150 bazických bodů. Dolar po dosažení maximálních výšin nyní čelí poklesu možná způsobenému výběrem zisků těch, kdo do něj investovali. Zřejmě je vylekala skutečnost, že podle Fedu bude další pohyb úrokové sazby záviset na ekonomických datech, která je v dnešní rozevláté době extrémně těžké předpovědět.

Zlato se po zvýšení úrokových sazeb Fedu odrazilo od nejistého přešlapování a odstartovalo růst. Ilustrační foto: iStock

„Stále sílí názor, že Fed je nucen ke zvyšování sazeb událostmi, které do značné míry přesahují možnosti jeho kontroly,“ řekl agentuře Reuters nezávislý analytik Ross Norman. Účastníci finančního trhu tak pravděpodobně začali věřit, že Fed již nebude základní úrokové sazby prudce zvedat, což znamená, že se na dolaru už o mnoho víc nevydělá. To je zřejmě impuls pro opětovné investování do zlata, a na jeho ceně se to zřetelně projevuje.

Zlato se po zvýšení úrokových sazeb Fedu odrazilo od nejistého přešlapování a odstartovalo růst. Přestože rok 2022 zatím nebyl pro zlato žádný trhák, protože největší zlatý burzovní fond na světě SPDR Gold Shares letos ztratil 4,7 procenta, ve srovnání se 16% poklesem obrovského akciového indexu S&P 500, to však s vírou ve zlato nevypadá nijak špatně. „Žlutý kov má za sebou dlouhou tradici v ochraně aktiv investorů,“ potvrzuje Fawad Razaqzada, tržní analytik společnosti City Index.

PSALI JSME: Další skok ceny zlata

„Neočekáváme, že se inflace ve střednědobém až dlouhodobém horizontu vrátí k dvouprocentnímu inflačnímu cíli Fedu. Spíš naopak. Růst cen je celosvětově nebetyčný a očekává se, že v následujících dnech zůstane vysoký. Zlato by z toho tedy pravděpodobně těžilo jako zajištění proti inflaci. Navíc pravděpodobnost recese v USA by poptávku po zlatě mohla v roce 2023 ještě zvýšit,“ komentuje web Nasdaq.com.

A tak není zcela vyloučené, že dojde na prognózu americké banky Goldman Sachs, jež před několika týdny zvýšila cílovou cenu zlata ještě do konce roku na 2 500 dolarů za troyskou unci. Je skálopevně přesvědčena, že letošní rok by mohl přinést o tolik zvýšené obavy z americké recese, že by to mohlo cenu zlata vyhnat až tak vysoko.

PSALI JSME: Goldman Sachs jde proti proudu

(rek)