Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Další skok ceny zlata

Dva čtyřicetidolarové skoky během šesti dnů ukázala cena troyské unce zlata. O prvním skoku z pátku minulého týdne jsme psali: Ze čtvrtka na pátek zdražila unce zlata o 45 dolarů a pro šikovné burzovní spekulanty tak za necelého půl dne zlato vyneslo zhruba 2,5 procenta. Neuplynul však ani týden a historie se opakovala. 

Pro českého klienta od minulého čtvrtka unce zlata podražila o dva tisíce korun. Ilustrační foto: iStock

Ve středu ve 14:40 hodin činila cena unce zlata 1 714 dolarů. Ve čtvrtek v 15:30 hodin 1 756 dolarů. Spekulanti na zlato za 25 hodin získali další dvě procenta, čili 42 dolarů na unci. V českých korunách pak rovnou tisícovku.

K radosti těch, kteří si zlato včas opatřili a k žalu ostatních, kteří zaváhali. Pro českého klienta tak od minulého čtvrtka podražila unce o dva tisíce korun. V přepočtu na českou měnu ze 40 445,4 koruny na 42 443,6 koruny podle čtvrteční uzávěrky na americké burze.

PSALI JSME: Proč je zlato někdy drahé a někdy ne

A ještě jeden údaj. Během posledních 12 měsíců byla minimální cena zlata na londýnském trhu v přepočtu 37 404 korun, maximální 47 791 korun. Aktuální cena je tedy skoro přesně „zlatý“ střed. Ti, kteří zlatu věřili i při nedávném propadu jeho ceny na roční minimum, se usmívají, nevěřící skřípou zuby.

Debaty analytiků, co jistojistě tvoří cenu zlata, by měly být decentně zapomenuty, protože oba skoky ceny zlata měly absolutně odlišné příčiny. V prvním případě to byla neočekávaná informace, že týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostly na osmiměsíční maximum a aktivita firem za červenec klesla.

Ve druhém pak zvýšení úrokové sazby Fedu (centrální banka USA, pozn. aut.) o 75 bazických bodů na rozpětí 2,25 procenta až 2,5 procenta. Fakt, že nedošlo k žádnému překvapení, byl z velké části trhem oceněn, jak rádi říkají analytici.

PSALI JSME: Otázka za milion dolarů

Očekává se také pokles červencové inflace v USA na 8,8 procenta, což by bylo méně, než 9,1 procenta zaznamenaných v červnu. Sečteno a podtrženo vyhlídky zisků amerických firem se ve středu výrazně zlepšily a mají se lepšit dál díky zpomalování tempa případného růstu úrokových sazeb, jak naznačil Fed.

Trhy tedy dospěly k přesvědčení, že inflace zůstane pod kontrolou. Ale co se stane, až se ukáže, že je všechno jinak? To samé, jako už tisíckrát. Hysterický trh začne cloumat cenami všeho nahoru a dolů a experti budou vysvětlovat, proč je vlastně všechno jinak.

PSALI JSME: Záporný vztah úroků a zlata je jen mýtus

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato