Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Zlato si prožilo nejlepší týden za poslední dva měsíce

Ceny zlata v pátek vzrostly o více než jedno procento na téměř dvouměsíční maximum. Poptávku po tomto bezpečném kovu zvýšil hlavně holubičí tón hlavních centrálních bank ohledně úrokových sazeb.

Zlato v pátek dosáhlo maxima na úrovni 1812 dolarů, což je nejvyšší hodnota za poslední dva týdny. Ilustrační foto: iStock

Federální rezervní systém (Fed), tedy americká centrální banka, se ve středu držel svého názoru, že inflace se ukáže jako „přechodná“ a pravděpodobně nebude vyžadovat rychlé zvýšení úrokových sazeb. V návaznosti na to překvapila trhy Bank of England, která ponechala sazby na stejné úrovni.

„Téměř nulové úrokové sazby a uvolněná měnová politika kvůli podpoře ekonomiky během pandemie covid-19 vyhnaly ceny zlata v posledních dvou letech na nová maxima,“ napsala v této souvislosti agentura Reuters.

Spotové zlato podle jejích údajů vzrostlo v pátek o 1,2 procenta na 1 813,36 dolaru za troyskou unci a futures kontrakty na americké zlato s dodáním v prosinci se usadily ještě o desetinu procenta výše na 1 816,80 USD za unci.

PSALI JSME: Zlato vyskočilo více než o procento vzhůru

„Zlato dosáhlo maxima na úrovni 1812 dolarů, což je nejvyšší hodnota za poslední dva týdny. Obchoduje se kolem 1810 USD a pevné proražení nad tuto hranici by znamenalo dosažení nejvyšší ceny za téměř dva měsíce s cílem dosáhnout další rezistence na úrovni 1820 dolarů,“ napsal v pátek odborný server FXstreet.

Ekonomické údaje ze Spojených států dopadly nad očekávání, když počet zaměstnanců v říjnu vzrostl o 531 tisíc, tedy nad tržní konsensus, jenž počítal s 425 tisíci. Zelená bankovka zpočátku rostla, ale poté obrátila svůj kurz, a to v prostředí prudkého poklesu amerických dluhopisů a při růstu cen akcií.

Výnosy amerických desetiletých dluhopisů klesly na 1,45 procenta, tedy nejníže za poslední měsíc. „Zdá se, že zlatí býci čerpají sílu z neuspěchaného postoje Fedu ke zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl pro Reuters analytik FXTM Lukman Otunuga a dodal, že pod zisky se podepsaly také utlumené výnosy státních pokladničních poukázek.

PSALI JSME: Bude listopad měsícem průlomu zlata?

(luk)