Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato se dál přetlačuje s dolarem

Když americká centrální banka (Fed) zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů a bylo to přesně podle očekávání trhů, nastal spekulační klid. Dolar se stáhl z dvacetiletého maxima a cena zlata snížila své ztráty. Ale opět jen nepatrně. Zvýšené výnosy amerických vládních dluhopisů a jestřábí poznámky centrálních bankéřů o dalším zvýšení úrokových sazeb udržely cenu zlata v útlumu.

Zlato od březnového překročení psychologické hranice 2 000 dolarů za unci zlevnilo téměř o 20 procent. Ilustrační foto: Shutterstock

„Pokud výnosy nezačnou náhle klesat a dolar nezačne oslabovat, pravděpodobně se nedočkáme výrazně vyšších cen zlata,“ řekl hlavní analytik trhů v CMC Markets Michael Hewson agentuře Reuters. „Fed začal zvyšovat sazby od března a zlato od té doby v podstatě klesá, a pokud bude Fed pokračovat, pak bude zlato dál klesat.“

Zlato od březnového překročení psychologické hranice 2 000 dolarů za unci zlevnilo téměř o 20 procent. Pro Čechy příležitost nakoupit, zvláště když dolar v řádu hodin skokově oslabil vůči koruně o 20 haléřů. Dlužno dodat, že předtím o 30 haléřů posílil. Také v řádu hodin.

PSALI JSME: Jak se Wall Street připravuje na překonání ekonomické bouře

„Dolar, který nabízí zlatu úlevu, klesl o 0,6 procenta poté, co dosáhl nového dvoudekádového maxima vůči svým soupeřům, čímž se žlutý kov s poklesem dolaru stal levnějším pro kupce, kteří drží jiné měny,“ potvrdila Reuters. Leč netrvalo dlouho a v červených číslech se ocitly všechny.

„Rychlé tempo růstu jiných zisků jistě růst ceny zlata nijak nepodpoří, ale nakonec se do popředí zájmu dostanou obavy z recese, což povede k obnovení nákupního zájmu o zlato,“ míní Sugandha Sachdevaová, viceprezidentka pro komoditní a měnový výzkum v indické finanční společnosti Religare Broking.

A co vy?

PSALI JSME: I přes pokles je zlato stále dražší, než před pandemií

(rek)