Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
I přes pokles je zlato stále dražší, než před pandemií

Cena zlata sice od svých letošních březnových hodnot klesá, a přestože krátkodobý výhled je medvědí, očekává se, že se drahý kov bude dlouhodobě obchodovat nad úrovněmi před covidem. Mnozí už zapomínají, že na začátku roku 2020 – v roce, kdy covid-19 převzal kontrolu nad světem – se zlato obchodovalo pod 1 500 dolary za unci.

I přes pokles je zlato stále dražší, než před pandemií. Ilustrační foto: Shutterstock

Zlatu se obvykle daří v globální nejistotě, takže když si pandemie začala vybírat svou daň, komodita odpovídajícím způsobem zareagovala a na konci února 2020 po sedmi letech zdražila nad 1 600 dolarů za troyskou unci. Vzácný kov poté dosáhl hodnoty 1 700 dolarů a v červenci 2020 pak 1 800 dolarů za unci.

Nezávislý analytik Ross Norman tehdy agentuře Reuters řekl, že zlato do konce roku 2020 dosáhne 2 000 dolarů. „Dosažení tohoto milníku sice trvalo další měsíc, ale poprvé v historii cena zlata překonala 2 070 dolarů,“ píše přední těžařský časopis Australian Resources & Investment. A hned si klade otázku: „Ale proč?“

PSALI JSME: Zlato ztratilo, ale akcie ještě víc

„Investoři se tehdy hrnuli do zlata jako do bezpečného přístavu uprostřed ekonomických turbulencí způsobených covidem-19. Rozhodli se pro aktivum, které by si mohlo udržet svou hodnotu.“ Navzdory tehdejšímu spěchu se zlato ochladilo ze svých maxim z roku 2020 a nyní se obchoduje za cenu, kterou vidíte nahoře.

V nedávné zprávě analytická společnost Fitch Solutions uvedla, že je „vůči medvědímu trhu ceny zlata po zbytek roku 2022 neutrální, přičemž komodita se pohybuje v konkurenčních ekonomických silách, protože globální ekonomika je obklopena nesčetnými riziky“.

PSALI JSME: Zlato: Dobrá zpráva, špatná zpráva

Z krkolomného vyjádření vyplývá, že zlato stále zůstává nad úrovní před covidem, protože je podporováno rostoucími riziky recese, válkou na Ukrajině, riziky pro ekonomiku Číny kvůli její politice nulové covidové tolerance a stále přetrvávajícím epidemiím covidu-19.

„Na druhou stranu opačný tlak na cenu zlata pochází z agresivního zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) a rostoucích reálných výnosů dluhopisů, silnějšího amerického dolaru, pravděpodobného vrcholu inflace až ve třetím čtvrtletí, stejně jako pokračujícího uvolňování restrikcí a s rostoucí proočkovaností.“

PSALI JSME: Unce zlata by letos podle znalců mohla stát 1 500 i 2 280 dolarů

Fitch tedy očekává, že drahý kov se bude v letech 2022 a 2023 obchodovat v průměru za 1 800 dolarů, než se cena ochladí na 1 700 dolarů v roce 2024 a 1 610 dolarů v roce 2025.

Ačkoli se to může zdát jako významný pokles, cena i tak zůstává stále vyšší než před covidem, přičemž Fitch naznačuje, že zlato „bude podporováno, dokud pandemie bude existovat a geopolitické krize, jako je konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, bude pokračovat“.

PSALI JSME: Investujte do zlata, dokud ČNB uměle drží vysoký kurs koruny, radí analytik

(rek)