Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Zlato
Zlato posílilo, dolar klesl. Čeká nás volatilní říjen

Zlato v pátek posílilo, protože slabší dolar a obavy z rostoucí inflace a rizik pro růst americké ekonomiky byly konfrontovány sázkami na blížící se zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed), což udrželo zlato na cestě k malému týdennímu zisku.

Zlato již několik měsíců konsoliduje v úzkém pásmu bez jasného býčího či medvědího impulsu. Ilustrační foto: Shutterstock

„Vyhlídky, že Fed může ještě letos ukončit ekonomickou podporu, podle některých analytiků tlačily na cenu zlata, protože snížení stimulů a vyšší úrokové sazby mají tendenci zvedat výnosy státních dluhopisů, což zvyšuje alternativní náklady zlata,“ napsala včera agentura Reuters.

„Každý, kdo se snaží přesvědčit účastníky trhu, že inflace tu není, je blázen,“ řekl analytik Saxo Bank Ole Hansen a dodal, že „prudký růst cen energií v důsledku krize v Číně a Evropě pravděpodobně zasáhne růst a zisky a povede k volatilnímu říjnu, což zlato podpoří“.

PSALI JSME: Zlato včera vyskočilo o dvě procenta. Kvartál ale zakončí poklesem

Atraktivitě zlata aktuálně napomáhá pokles evropských a asijských akcií v důsledku obav z inflace a z možného zpomalení ekonomického růstu. Současně klesl i dolar, díky čemuž žlutý kov v jiných měnách zlevnil, což podpořilo poptávku po něm. „Pokles dolaru a nižší výnosy dluhopisů zlato podporují,“ uvedl pro agenturu Reuters hlavní tržní stratég Blue Line Futures v Chicagu Phillip Streible.

Podle Stephena Innese, řídícího partnera společnosti SPI Asset Management si „trh se zlatem začíná uvědomovat, že Fed nemusí být tak jestřábí, zejména s ohledem na nedávné změny ve výboru FOMC“, poukázal na nedávný odchod dvou členů Federálního výboru pro volný trh do důchodu.

PSALI JSME: Klesající ceny zlata: Požehnání v přestrojení?

„Zatímco někteří investoři jsou zachváceni strachem z nižších cen zlata, vidíme mnoho opačně smýšlejících dlouhodobých investorů, kteří zlato nakupují, aby se zajistili proti inflaci a ekonomickým rizikům,“ řekl Vincent Tie, obchodní manažer singapurského prodejce Silver Bullion.

Zlato, jak upozorňuje řada analytiků, již několik měsíců konsoliduje v úzkém pásmu bez jasného býčího či medvědího impulsu. Ekonomové Citibank očekávají, že žlutý kov půjde směrem dolů, protože Fed zahájí cyklus omezování podpory americké ekonomiky (tapering). Banka informovala, že pro rok 2022 předpokládá průměrnou cenu zlata 1 585 dolarů za troyskou unci.

PSALI JSME: Tapering: Co to je a proč by vás to mělo zajímat

(luk)