Zlato (oz) / USD
1 942,83
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato pomáhá snižovat ztráty Bundesbank

Člen výkonné rady německé centrální banky Joachim Würmeling prohlásil, že zdraví Bundesbank ve světle všeobecných ztrát je zaručeno zlatem. Prezident nizozemské centrální banky Klaas Knot učinil podobnou poznámku v listopadu. Tato prohlášení ukazují roli zlata jako léku na finanční problémy způsobené bezmezným tiskem peněz.

Člen výkonné rady německé centrální banky Joachim Würmeling prohlásil, že zdraví Bundesbank ve světle všeobecných ztrát je zaručeno zlatem. Ilustrační foto: iStock

Stejně jako mnoho jiných centrálních bank i Bundesbank hospodaří se ztrátou. Dlouhá léta nekonvenční měnové politiky ji přiměla k nákupu velkého množství německých státních dluhopisů. Úrokové sazby rostou a úroky placené Bundesbank z rezerv převyšují úrokové výnosy z dluhopisů, což vede ke ztrátě, která požírá její kapitálové rezervy.

Protože zlato je jediná mezinárodní měna, kterou nelze vytisknout, cena zlata se v „papírových“ měnách v dlouhodobém horizontu podstatně zvyšuje, což vytváří centrálním bankám s velkým množstvím zlata značné nerealizované zisky, řečeno účetním žargonem.

Mnoho evropských centrálních bank včetně Bundesbank nakoupilo zlato v době, kdy unce stála 35 dolarů a přeceňování na aktuální cenu jim teď pomáhá snižovat účetní ztráty.

PSALI JSME: 267 966 zlatých cihel Bundesbank

Bundesbank v uzávěrce roku 2022 uvedla hodnotu zlatých rezerv ve výši 176 miliard eur, současná hodnota jejího zlata však je 184 miliard eur, když náklady na jeho nákup činily osm miliard eur. O rok dřív, roce 2021, byla zaúčtovaná hodnota téhož zlata 166 miliard eur.

Joachim Würmeling v prezentaci výroční zprávy za rok 2022 uvedl: „Nejdůležitější položkou z přecenění je samozřejmě 3 355 tun zlata. Jeho hodnota je asi o 180 miliard eur vyšší než náklady na jeho pořízení, takže je to pro nás rezerva a součást značných vlastních prostředků, což zvyšuje naši solidnost. V rozvaze Bundesbank nám to určitě usnadňuje splácení ztrát.“

Z meziročního přecenění rezerv, jak lze vyčíst z výroční zprávy, tvoří lví podíl přecenění zlata. A to o řády vyšší než u jakékoli jiné složky čistého kapitálu, který dosáhl 206,5 miliardy eur a zahrnuje zlato v účetní hodnotě 181,7 miliardy eur, 67 procent veškerých rezerv.

PSALI JSME: Bundesbank vystavila svoje zlato

„Německá zlatá aktiva… jsou hlavní kotvou důvěry ve vnitřní hodnotu rozvahy Bundesbanky,“ cituje web amerického obchodníka se zlatem Gainesvillecoins bývalého prezidenta Bundesbank Jense Weidmanna.

Na webu nizozemské centrální banky lze najít v podstatě totéž: „Slitek zlata si vždy zachovává hodnotu, ať už je krize nebo není. To vytváří pocit bezpečí. Akcie, dluhopisy a další cenné papíry nejsou bez rizika a ceny mohou jít dolů.

Ale cihla zlata si zachovává hodnotu i v době krize. Proto centrální banky drží značné množství zlata. Zlato je perfektní prasátko – je to kotva důvěry ve finanční systém. Pokud se systém zhroutí, zásoby zlata mohou sloužit jako základ pro jeho opětovné vybudování.“

PSALI JSME: Kde se ukrývají zlaté poklady nejbohatších národů

(rek)

Další z kategorie Zlato