Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Zlato
Zlato míří ke dvěma tisícům dolarů za unci

Závazek americké centrální banky (Fed) podporovat domácí ekonomiku a zároveň nechat tisknout vyšší inflaci vede stratégy francouzské Société Générale k revizi jejich prognózy pro zlato. Nově očekávají, že v prvním čtvrtletí příštího roku dosáhne cena zlata 1 950 dolarů za troyskou unci.

Americká banka Goldman Sachs se domnívá, že zlato je na cestě ke dvěma tisícům dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: Shutterstock

„V krátkodobém horizontu jsme stále mírně podpůrní, protože očekáváme, že měnová a fiskální politika zůstane vysoce uvolněná. Zdá se totiž, že Fed není ochoten v dohledné době zvýšit úrokové sazby, což v kombinaci s vysokou inflací vytváří pro zlato ideální kombinaci záporných reálných sazeb,“ citoval tento týden stratégy banky odborný server FXstreet.

Rovněž vedoucí výzkumu banky Goldman Sachs, Damien Courvalin, se domnívá, že žlutý kov čeká boom. V rámci diskuse na Bloomberg Markets o stavu trhu s kovy před několika dny mj. uvedl, že se domnívá, že zlato je na cestě ke dvěma tisícům dolarů za troyskou unci.

PSALI JSME: Ole Hansen: Zlato má co dohánět

Hlavní stratégové globální finanční společnosti UBS Global Wealth Management Wayne Gordon a Giovanni Staunovo tento pátek informovali, že podle jejich odhadu je v současné době reálná hodnota zlata 1 880 dolarů za unci. Dodali, že nedávné jestřábí komentáře některých představitelů amerického Fedu způsobily zploštění výnosové křivky v USA, což zlatu jen přidalo na lesku.

„Při pohledu do budoucna vidíme rizika dalšího posílení (amerického) indexu spotřebitelských cen na počátku roku 2022, což by mohlo podnítit ještě silnější poptávku po zlatě,“ uvedli Gordon a Staunovo na specializovaném serveru Mining Weekly. Proto UBS zvýšila své prognózy ceny žlutého kovu o 50 až 100 dolarů za unci.

PSALI JSME: Čím horší reálné úrokové sazby, tím lépe pro zlato

(luk)