
Americká Citi také upravila svůj krátkodobý výhled ceny zlata na 3 000 dolarů a zvýšila prognózu průměrné ceny o sto dolarů na 2 900 dolarů. Burzovní opce na nákup zlata v dubnu už překročily 2 930 dolarů za unci.
A už se nechce věřit, že stačila Trumpova nedělní deklarace o uvalení nových cel na hliník a ocel všem státům bez výjimky. A páteční oznámení Číny, že pojišťovací fondy smějí investovat do zlata, což by znamenalo nákup zlata za 27,4 miliardy dolarů, jak uvádí agentura Bloomberg.
Investiční společnost Allianz spravující 560 miliard eur hledala příčiny současné dynamiky zlata, které se chová v rozporu se všemi historickými trendy.
PSALI JSME: Cena zlata kvůli obavám z obchodní války poprvé překročila 2900 dolarů za unci
„Mezi říjnem 2022 a říjnem 2024 se dolarový index propadl o 6,8 procenta. Reálné výnosy vzrostly o 3,19 procenta a množství zlata v burzovních fondech kleslo o 11,4 procenta. Při tradičním vztahu zlata k těmto třem faktorům by cena kovu měla klesnout asi o 11 procent. Naproti tomu cena zlata vzrostla asi o 70 procent.“
Takže, co se změnilo? „Myslíme si, že za poslední dva roky došlo ke strukturálnímu posunu, který je dán dvěma klíčovými trendy. Jednak je to geopolitické napětí, které přimělo centrální banky nakupovat zlato nejrychlejším tempem v historii. Tento strukturální posun v poptávce mohl podpořit zlato, i když tradiční hnací síly, jako jsou zlaté burzovní fondy vykazovaly slábnoucí trend.“
Druhým klíčovým faktorem jsou rostoucí rozpočtové deficity zalepované novými půjčkami a z toho plynoucímu tištění nepodložených peněz, jež vede k znehodnocování měn. A to se týká Česka, stejně jako Ameriky.
PSALI JSME: Nový rekord ceny zlata 2 882,22 dolaru za unci
„Postpandemická fiskální politika mnoha zemí včetně USA se potýká s vysokými rozpočtovými deficity. Právě rostoucí dluh USA a vysoké úrokové sazby mohly vyvolat pochybnosti o udržitelnosti dluhu, což by mohlo vést k postavení zlata jako zajištění proti rizikům.
Růst výnosů amerických dluhopisů totiž nestlačil ceny zlata dolů jako v minulosti. Zlato naopak získalo na síle, což znamená, že investoři ho považují za lepší alternativu k americkým dluhopisům.“
Není divu, když dle studie Allianz ve sledovaném období mezi říjnem 2022 a říjnem 2024, vyneslo zlato 28,4 procenta, zatímco desetileté americké bondy jen 3,1 procenta. Neobstály ani americké akcie (+22,7 %), ani výnosy amerických dividend (+11,5 %), ani evropské akcie (+18,5 %), prostě žádné aktivum nevyneslo víc než zlato bez jakéhokoli zajištěného zisku.
PSALI JSME: Není pochyb, že zlato letos zaznamená další rekordní rok
(rek)