Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je štěstí, pozitivita a blahobyt

V Indii význam zlata daleko převyšuje samu podstatu investic nebo suroviny pro šperky. Žlutý kov je součástí kulturní historie Indie a je uctíván více než 1,3 miliardy lidí. V prvním pololetí se v Indii prodalo 306 tun zlata, a to poptávka po zlatě obvykle vrcholí až mezi listopadem a prosincem na pozadí svátku Dussehra, po 20 dnech následovaného svátkem světel Diwali, po němž se pořádají tisíce svateb.

Indové milují zlato natolik, že to z pohledu ministerstva financí vede k přemrštěnému saldu zahraničního obchodu, protože téměř všechno zlato se dováží. Ilustrační foto: iStock

To všechno jsou hlavní důvody, proč Indové jsou ochotni ve druhé polovině roku skoupit i přes 500 tun zlata. To je pro ně symbolem bohatství, čistoty a prosperity a sluší se jím obdarovávat při mnoha slavnostních příležitostech. Diwali je největší z nich.

Diwali je pětidenní festival založený na hinduistické mytologii, který oslavuje triumf dobra nad zlem a světla nad temnotou. Pro mnoho Indů je tento svátek spojen s vítáním štěstí, pozitivity a blahobytu.

Dussehra je vyvrcholením mytického boje mezi Lordem Ramou a démonem Ravanou, který Ramovi unesl manželku Situ. Dusshera je oslavou porážky Ravany. Ram poté přivedl Sítu zpět do Ajódhje, což trvalo 20 dní. Aby našli cestu, bylo celé království rozjasněno řetězem světel, Dussehrou.

PSALI JSME: Indická poptávka po zlatě opět roste

Podle webu Elements je spotřeba zlata v Indii v druhé polovině roku obvykle vyšší, než v první polovině, což se shoduje se zmíněnými svátky. Po výrazném poklesu poptávky v roce 2020 nakoupili Indové ve 4. čtvrtletí roku 2021 rekordní množství 265 tun zlatých šperků za 15,3 miliardy dolarů.

Celková poptávka po zlatých špercích, mincích a slitcích zaznamenala ve druhé polovině roku 2021 meziroční nárůst o 82 procent na 512 tun zlata. Tento nárůst byl z velké části způsoben přetrvávající poptávkou po utlumených oslavách a spotřebě zlata v roce 2020.

V první polovině roku 2022 se poptávka po zlatě zvýšila o 7,3 procenta ve srovnání s rokem 2021. Co přinese druhé pololetí? To se teprve uvidí. Levné zlato pravděpodobně bude čelit ekonomickému protivětru v podobě nejistoty a vyšších dovozních cel.

PSALI JSME: Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného

(rek)

Další z kategorie Zlato