Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato jako komodita

Podle analytiků z Wall Streetu jsou dobré podmínky pro to, aby se ceny komodit v roce 2021 zvýšily. Globální ekonomika, která se nachází v režimu zotavování, oslabujícího amerického dolaru, bezprecedentních měnových stimulů a omezování tržní nabídky, poskytuje příznivé pozadí pro vše od ropy přes měď až po zlato.

Ceny zlata by mohly těžit z rostoucích inflačních očekávání a poklesu amerického dolaru v reakci na velké množství měnových a fiskálních stimulů. Foto: iStock

„Vyšší ceny komodit dodávají globálnímu obchodu větší hodnotu a větší přebytky obchodu na rozvíjejících se trzích,“ uvedl analytický tým banky Goldman Sachs vedený ekonomem Jeffreyem Curriem.

„Díky těmto obchodním přebytkům jsou dostupnější úvěry, což má za následek silnější poptávku i vyšší ceny a současně to vytváří tlak na dolar a podporuje vyšší ceny komodit.“ 

„Komodity trpěly cyklem super medvědů po většinu uplynulého desetiletí,“ řekl serveru FOXBusiness John LaForge, vedoucí strategie aktiv v obří americké bance Wells Fargo. Takzvaným cyklem super medvědů míní dlouhodobé stlačování ceny komodit.

A co zlato?

„Očekává se, že ceny zlata budou těžit z rostoucích inflačních očekávání a poklesu amerického dolaru v reakci na velké množství měnových a fiskálních stimulů používaných v boji proti zpomalení ekonomiky,“ konstatuje server FOXBussines.

„Currie z Goldman Sachs predikuje zdražení zlata o 22 % na 2300 dolarů za unci. Analytici finanční skupiny Citigroup jsou o něco opatrnější a předpovídají cenu kolem 2100 dolarů. Bank of America vidí vzestupnou tendenci zlata „s omezeným pohybem do roku 2021“, přičemž rok skončí na průměrné ceně 2063 dolarů,“ vypočítává pravicový server.

David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég společnosti Rosenberg Research se sídlem v Torontu, si myslí, že u komodit existují „dobré argumenty pro býčí vzestup“, ale také tvrdí, že zároveň existují „důvody nabádající k opatrnosti“.

Opatrnost, nebo předvídavost?

Rosenberg varuje před možným „zvratem chuti riskovat“, což by vyústilo v růst amerického dolaru a pokles ceny zlata, a také je přesvědčen, že obnovené omezování ekonomiky kvůli pandemii by ještě  mohlo omezit ekonomickou aktivitu a následně i poptávku po komoditách.

Zdá se však, že američtí prognostici jsou velmi opatrní. Protože i přes divoký rok 2020 na Wall Streetu americká ekonomika rostla rekordním tempem. Ve třetím čtvrtletí minulého roku o 33,4 %, což je podle ministerstva obchodu nejsilnější čtvrtletí v historii. Hned za rekordem je druhé čtvrtletí s meziročním růstem o 32,9 %. 

Je tu však jeden velký otazník, kterého jsou si prognostici v USA vědomi. Do jaké míry šlo o přirozený vývoj vyvolaný Trumpovou administrativou a do jaké míry o vládní a státní zakázky zaměřené na zpomalení pandemie.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato