Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Denní spekulace o zlatu jsou jak pára nad hrncem

Zprávy o zlatě kolující po internetu se týkají výhradně Wall Streetu. Manipuluje tak s aktuálními cenami zlata podle svých spekulativních potřeb. Se skutečnou hodnotou vzácného kovu jako ochránce bohatství tak denní burzovní kejkle mají jen málo společného.

Denní spekulace o zlatu jsou jak pára nad hrncem. Je sice vidět, ale nemá žádný zásadní význam. Ilustrační foto: iStock

Reálnou hodnotu zlata ukazuje jen pohled z mnohem větší dálky, minimálně v horizontu deseti let. Například v roce 1970 stála unce zlata 42 dolarů, v roce 1980 pak už 665 dolarů. Povídačky, že zlato neplní očekávání a podobné je tak třeba brát příslušnou optikou a patří spíš do arzenálu taktických zbraní burzovních spekulantů.

Čerstvý příklad jsme viděli ve středu. Jakmile americká centrální banka (Fed) zveřejnila červencovou inflaci ve výši 8,5 procenta, nižší než se čekalo, rozběhly se fámy, že Fed asi nebude agresivně zvyšovat úrokové sazby a investice do dolaru už nebude tak výnosná, jak by se v opačném případě mohlo stát.

PSALI JSME: Co by, kdyby…

Cena zlata pak přeskočila 1 812 dolarů za unci, ale nad hranicí 1 800 dolarů nevydržela dlouho, protože se na internet dostaly výroky jednotlivých centrálních bankéřů. Prezident Fedu z Minneapolisu Neel Kashkari prohlásil, že americká centrální banka bude muset zvýšit základní úrokovou sazbu na 3,9 procenta do konce roku a na 4,4 procenta do konce roku 2023.

I prezident chicagského Fedu Charles Evans vznesl jestřábí prognózu, že americké sazby příští rok překročí 4 %. A Mary Dalyová, prezidentka sanfranciského Fedu, váhala s prohlášením o vítězství nad inflací a nepřímo se tak připojila k Evansovi, jenž označil inflaci za „nepřijatelně“ vysokou.

PSALI JSME: Proč je zlato někdy drahé a někdy ne

Nálada na finančních trzích se ihned změnila, dolar se přestal otáčet na místě a cena zlata se vrátila na svoji výchozí úroveň. Nové spekulace ohlásily další pokles. Podobné informace však mají hodnotu páry nad hrncem. Je sice vidět, ale nemá žádný zásadní význam.

Když ji odfoukneme, uvidíme, že od ledna 2020 zlato přidalo přes 18 procent a k 11. srpnu vzrostlo z 1 532 na 1 789 amerických dolarů v době psaní tohoto článku. V české měně se cena i za tuto krátkou dobu zvýšila z 34 408 na 42 114 korun.

PSALI JSME: Imperiální dolar

Rudolf Marek