Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato v době pandemie zdražilo, ceny ostatních komodit propadly

Zatímco zlato se v době pandemie zachovalo jako bezpečný přístav a během března a dubna zdražilo o sedm procent, cena ostatních komodit výrazně ztrácela. Stříbro a platina zlevnily o více než deset procent. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Komoditní trh podle nich od propuknutí koronaviru zachvátil chaos. Největší propad postihl ceny ropy.

Propad cen v době pandemie nevyhnul téměř žádné komoditě, kromě zlata. Foto: iStock

„Ceny drahých kovů měly od začátku pandemie výrazné výkyvy. Zlato potvrdilo roli bezpečného přístavu a zhodnotilo od 1. března z 1598 na 1714 dolarů, tedy o sedm procent. Proti tomu stříbro a platina se chovají zatím jako průmyslové komodity a jejich cena v souladu s tím klesala,“ řekl ČTK analytik Golden Gate Marek Brávník.

Stříbro odepsalo desetinu hodnoty a nyní se prodává za 15 dolarů za unci, platina klesla o 12 procent na 757 USD. Drahé kovy reagují na přicházející globální krizi přesně jako v roce 2008 včetně oddělení ceny fyzického kovu od ceny na burze. Dokud bude fyzického kovu nedostatek, bude jeho cena vždy vyšší než ‚papírová cena na burze‘, vysvětlil Brávník. Stříbro je ve velké míře využíváno ve zpracovatelském průmyslu, který pravděpodobně bude ještě pár měsíců v recesi, což ovlivní poptávku po stříbru, doplnil analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Propad se podle něj nevyhnul téměř žádné komoditě, kromě zlata. Ceny kukuřice od března klesly o 16 procent a pšenice o tři procenta. Propad poptávky u zemědělských komodit byl způsobený především uzavřením restauračních a stravovacích zařízení. Částečně způsobil propad některých zemědělských komodit pokles poptávky po ethanolu, který se vyrábí z kukuřice, obilí a dalších obilnin. Ethanol se totiž přidává do pohonných hmot, o které aktuálně také není příliš velký zájem.

Největším poraženým však zůstává ropa, jejíž cena se v jednu chvíli dostala dokonce do záporných hodnot, připomněl Hájek. Úplné zastavení ekonomiky, aerolinek, propad poptávky a nedostatečná produkční omezení, se podepsaly pod propadem americké ropy WTI k dnešnímu dni o 72 procent. Od začátku března oslabila ropa WTI o 52 procent a severomořský Brent o 46 procent, dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato