Také další americká investiční banka, JP Morgan, očekává, že se ceny zlata do konce roku 2024 vyšplhají, ale o sto dolarů níž na zhruba 2 500 dolarů za unci. Cenu 2 600 dolarů sice předpokládá až v roce 2025, nicméně to prý vypadá na dřívější překročení této hranice.
Stratégové Morgan Stanley v čele s Amy Gowerovou připisují očekávaný vzestup několika faktorům: Nákupům centrálních bank, které se v letech 2022-23 ve srovnání s předchozími trendy zdvojnásobily. Dále maloobchodní a institucionální poptávce posílené o fondy obchodované na burzách.
„Rovněž globální konflikty posílily přitažlivost zlata jako bezpečného útočiště. To přivodilo jeho zdražení o téměř 18 procent za posledních sedm měsíců,“ vybírá ze situační zprávy izraelský deník The Jerusalem Post.
Stratégové Morgan Stanley tvrdí, že zatímco nedávné oživení bylo taženo fyzickou poptávkou, investice velkých hráčů do derivátů zlata by mohly cenu ve 4. čtvrtletí vyhnat i na 2 650 dolarů za unci.
PSALI JSME: Globální nejistoty zvyšují lesk zlata
I když se množí obavy z možné americké recese, domnívají se, že k ní nedojde. Předpokládají, že pokud by ekonomická data oslabila, centrální banka USA, Fed, zareaguje a podnítila by jen další příliv investic do zlata.
„Pokud zájem o zlato neochabuje ani při slabé poptávce po špercích, znamená to, že propad bohatě nahradila masivní poptávka po slitcích a mincích, což naznačuje posun v chování spotřebitelů směrem k investičnímu zlatu,“ konstatuje Morgan Stanley.
Gregory Shearer, šéf strategie pro drahé kovy mnohem větší banky JP Morgan, ve své prognóze navíc uvádí, že klíčové faktory stojící za cenami zlata se v roce 2024 oddělily od úrokových sazeb americké centrální banky a reálných výnosů v USA.
PSALI JSME: Odráží poptávka po zlatě ztrátu víry v americkou měnu?
„Proto oživení zlata přišlo dřív, než se čekalo. Od čtvrtého čtvrtletí roku 2022 jsme sice růst ceny zlata předpokládali, když ale v dubnu přesáhla 2 400 dolarů, bylo jasné, že to vypuklo dřív a mnohem ostřeji, než jsme tušili.“
JP Morgan také zjistila, že existuje velká neochota fyzických držitelů prodávat zlato. „Z toho plyne všeobecná finanční averze ke krátkým spekulacím s drahými kovy i přes jejich velký nárůst, což podtrhuje strukturálně zlato. Uprostřed rozjívené geopolitiky, zvýšených sankcí a dedolarizace pozorujeme zvýšenou chuť nakupovat reálná aktiva včetně zlata,“ cituje Shearera web Small Caps.
„Čisté nákupy zlata centrálními bankami stouply meziročně o 6 % na 184 tun a zlato používané v technologiích vyskočilo o 11 procent, protože trend umělé inteligence dál pohání poptávku v sektoru.“
PSALI JSME: Cena zlata překoná ve druhém pololetí čerstvý rekord
JP Morgan je výrazně větší než Morgan Stanley. S tržní kapitalizací 569 miliard dolarů je největší bankou na světě a podle tržní kapitalizace a je 13. největší firmou na celé planetě. Tržní kapitalizace Morgan Stanley ve výši 156 miliard dolarů z ní dělá 85. největší společnost na světě, uvádí v červnové zprávě web Binance Square.
Přestože jsou dnes Morgan Stanley a JP Morgan dva zcela samostatné finanční domy, jejich kořeny pocházejí z americké banky J.P. Morgan & Co. založené titánem z Wall Streetu J. P. Morganem v roce 1871.
I když se služby nabízené Morgan Stanley a JP Morgan zhusta překrývají, hlavním rozdílem mezi nimi je to, že Morgan Stanley nemá retailové bankovnictví, zatímco JP Morgan provozuje významné retailové bankovní operace pod značkou JPMorgan Chase.
PSALI JSME: Divoká karta Citi: 3 000 dolarů za unci zlata
(rek)