Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato čeká na oslabení dolaru

Stále rostoucí zadlužování USA zatím zlatu nenahrává. Pokud by se Spojené státy potýkaly s problémy při plnění platebních závazků, mohlo by to vést k nejistotě a nestabilitě na finančních trzích, což by zlato podpořilo, ale nestalo se tak. Po týdnech vyjednávání došlo k dohodě mezi republikány a demokraty o navýšení dluhového stropu, a místo zlata posílil dolar.

I když se zlatu se podařilo vytvořit novou rekordní cenu, při pokusech o její udržení narazilo na odpor. Ilustrační foto: iStock

I když se zlatu se podařilo vytvořit novou rekordní cenu, při pokusech o její udržení narazilo na odpor. Burzovní spekulace na růst ceny zlata sice byly nejvyšší za rok, ale ani zdaleka rekordní. Možná proto, že na sezónní bázi jsou výnosy zlata přes léto často slabé a burzovní spekulace na budoucí cenu zlata mají těžiště v tříměsíčních kontraktech.

„Dolar v blízké budoucnosti pravděpodobně opět posílí, a to bude pro zlato protivítr. Dříve pozice dolaru na trhu naznačovala, že se očekává pauza ve zvyšování sazeb, nicméně po debatách o dluhovém stropu už je víc než 30% šance, že centrální banka v červnu sazby zvýší,“ analyzuje nejhojněji zastoupený zpracovatel drahých kovů na českém trhu Heraeus v květnové zprávě.

„Z dlouhodobého hlediska by však zlato mohlo pokračovat v růstu, pokud se obnoví propad dolaru, až centrální banka v USA začne snižovat úrokové sazby, protože inflace zůstane problémem a zhoršující se ekonomika ji k tomu donutí, což by odstranilo podporu dolaru a pomohlo zvednout cenu zlata.“

PSALI JSME: Cenu zlata teď určuje Fed

Proto ho centrální banky dál nakupují. Už nejen ty tradiční, jako turecká nebo indická. Přidalo se i Polsko, Irák, Singapur a nakonec i Česko. Nákupy centrálních bank vloni stouply o 152 procent na 1 078 tun. Poptávka za první čtvrtletí ve výši 228 tun je také rekord za první čtvrtletí. Na rozdíl od zlata držba cizích měn v devizových rezervách centrálních bank klesla během roku 2022 o 950 miliard dolarů.

Technické analýzy však prorokují zlatu zářivou budoucnost. Ale grafy analytiků dokážou ledacos. Z vlnovky udělat přímku a z trojúhelníků elipsu. Fantazie nemá limity. A to bude zřejmě to pravé slovo o budoucnosti ceny zlata.

PSALI JSME: Robustní nákup zlata polské centrální banky

(rek)

Další z kategorie Zlato