Zlato (oz) / USD
2 329,93
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Robustní nákup zlata polské centrální banky

Polská centrální banka oznámila, že v dubnu přidala ke svému zlatému pokladu dalších 15 tun vzácného kovu. Celkově tak Polsko drží v devizových rezervách 243,5 tuny zlata, čímž si upevnilo 24. místo ve světovém žebříčku. Poláci si za pouhý měsíc v podstatě koupili celý zlatý poklad Česka.

Guvernér Polské národní banky Adam Glapiński. Foto: Narodowy Bank Polski

A to Česká národní banka v předchozích dvou měsících rovněž obohatila zlaté rezervy. Březnový nákup 1,56 tuny zlata a dubnových 1,77 tuny zlata znamenaly, že na konci dubna měla naše centrální banka v novém tisíciletí rekordních 15,24 tuny zlata. V přehledu o držbách zlata se tak Česko posunulo ze 73. na 68. příčku.

Zatímco Polsko se nijak netají s tím, že hodlá pokračovat v nákupech zlata a posilovat tak důvěru svých obyvatel v národní měnu, Česko ve svých vyjádřeních kličkuje. Tiskový odbor centrální banky jen odkazuje na poslední výroční zprávu, kde je nicneříkající zmínka o tom, že „byla také analyzována možnost navýšení objemu zlata v devizových rezervách“.

PSALI JSME: Polsko nakoupí 100 tun zlata už letos

Jak uvádí polský server The First News v přepočtu na dolary mělo Polsko na konci minulého měsíce zlato v hodnotě 15,5 miliardy dolarů, když o měsíc dříve to bylo 14,55 miliardy. Naše národní banka ocenila své zlato na konci dubna na 974,4 milionu dolarů, o měsíc dříve to bylo 886 milionu dolarů.

Zlato dnes tvoří něco přes osm procent devizových rezerv Polska, Česko má ve zlatě jen asi půl procenta z celkových rezerv ve výši 139 miliard dolarů. Země hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 s výjimkou Japonska a Velké Británie drží ve zlatě kolem 60 procent svých rezerv. Podobně je na tom v Evropě i Portugalsko, jehož 382 tun zlata tvoří 68,2 procenta devizových rezerv.

PSALI JSME: Polsko chce ještě zvýšit své zlaté rezervy

(rek)

Další z kategorie Zlato