Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato bylo rychlejší, než prognóza Saxo Bank

Výkon zlata po zasedání měnového výboru (FOMC) americké centrální banky v minulém týdnu je velmi působivý. Zlato se obchoduje o víc než 100 dolarů výš, než bylo minimum po zasedání FOMC na 1 615 dolarech za unci.

Celkově se poptávka po zlatu od začátku letošního roku zvýšila o 18 procent oproti stejnému období loňského roku a vrátila se na úroveň před pandemií. Ilustrační foto: Shutterstock

Zlato obvykle čerpá většinu svých inspirací z pohybů dolaru a výnosů amerických státních dluhopisů, což potvrzuje jeho relativně špatnou výkonnost v letošním roce, kdy byl kov proti silnějšímu dolaru a skokovému nárůstu dluhopisových výnosů za desetiletí v defenzivě.

K jeho oblíbené dehonestaci patří i srovnávání aktuální ceny s březnovým rekordem 47 791 korun za troyskou unci, když aktuálně je zhruba o pět tisíc levnější.

Základní zlepšení zlaté nálady ukázala aktualizace poptávky po zlatě ve třetím čtvrtletí, kdy centrální banky skoupily rekordních 399 tun, čímž smazaly odliv 227 tun zlata z burzovních fondů. Celkově se poptávka po zlatu od začátku roku zvýšila o 18 procent oproti stejnému období v roce 2021 a vrátila se na úroveň před pandemií.

PSALI JSME: Proč Goldman Sachs předpovídá skok ceny zlata až o 30 %

„Vzhledem k tomu, že fyzická poptávka, zejména od centrálních bank rozvíjejících se trhů směřuje k rekordnímu roku, trh stále potřebuje, aby se zvýšila poptávka i ze strany burzovních investorů a spekulantů s futures. Aby se tak stalo, dolar a výnosy jeho derivátů musí poslat jasný signál o stagnaci,“ okomentovala skokové zdražení zlata Saxo Bank.

„Vysoká inflace má tendenci být zlato negativní, pokud investoři věří ve schopnost centrálních bank udržet ji pod kontrolou. Ale situace se obrátí, pokud trhy začnou tuto schopnost zpochybňovat, zvláště pokud inflace zatlačí americkou ekonomiku do recese dřív, než se podaří dostat ji pod kontrolu,“ dodala banka.

„Ode dna na 1 615 dolarech se nyní trh zaměří na klíčovou úroveň 1 735 dolarů. Její prolomení může signalizovat podporu pro začátek zotavení,“ uvedla ještě Saxo Bank. Ale sotva svoji zprávu zveřejnila, cena zlata už skočila na 1 747 dolarů za unci.

PSALI JSME: Saxo Bank: Stále je ve hře o zlato spousta neznámých

(rek)