Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato a ruský faktor

Světová banka uvedla, že v roce 2022 očekává růst ceny zlata o tři procenta, ale varovala, že jeho cena může prudce klesnout, pokud se Ruská centrální banka rozhodne odprodat velké množství této komodity.

V dlouhodobějším horizontu by ceny zlata mohla ovlivnit politika Ruské centrální banky, a pokud by se zapojila do velkých prodejů zlata, ceny by mohly výrazně klesnout, tvrdí Světová banka. Ilustrační foto: Shutterstock

Poté, co cena zlata na začátku března prudce překročila hranici 2 000 amerických dolarů za troyskou unci, nová zpráva Světové banky nyní předpovídá, že hodnota této komodity v roce 2022 vzroste pouze o tři procenta. Informoval o tom odborný server Bitcoin.com.

Zatímco někteří zastánci zlata předpovídají, že cena tohoto kovu pravděpodobně dosáhne nového historického maxima, Světová banka ve své zprávě naopak očekává možný prudký pokles ceny v roce 2023. Jako jeden z možných faktorů, které budou cenu zatěžovat, banka uvádí možný odbyt velkého množství zlata Ruskem.

„V dlouhodobějším horizontu by ceny zlata mohla ovlivnit politika Ruské centrální banky, a pokud by se zapojila do velkých prodejů zlata, ceny by mohly výrazně klesnout,“ uvádí zpráva citující nejnovější prognostický dokument banky.

PSALI JSME: Analytik: Ruský rubl je nyní pevně spojen se zlatem a komoditami

Pokud se Rusko, které je kvůli invazi na Ukrajinu odříznuto od světového finančního systému, uchýlí k prodeji velkého množství zlata jako způsobu získání finančních prostředků, výsledný převis nabídky podle Světové banky pravděpodobně způsobí pokles ceny této komodity.

Některé zprávy mezitím naznačují, že Rusko zvažuje možnost podpořit svou měnu zlatem. I když zatím není jasné, kdy k tomu pravděpodobně dojde, vyhlídka na to, že tato velká země podpoří svou měnu zlatem, může naznačovat, že cena komodity pravděpodobně dále poroste.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu držela Ruská federace ke konci loňského roku téměř 3 000 tun zlata (více než pětinu devizových rezerv země) v hodnotě přibližně 140 miliard dolarů. To představuje pátou největší zásobu zlata na světě. Rusko každoročně vytěží přibližně deset procent zlata vytěženého na celém světě.

PSALI JSME: Putin uvažuje o myšlence navázat rubl na zlato

(luk)