Zlato (oz) / USD
2 026,65
0,11 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato a jisté nejistoty švýcarské banky UBS

Zatím to vychází. Joni Tevesová z největší švýcarské banky UBS už loni prohlásila, že cena zlata jen stěží klesne pod 2 000 dolarů za unci. Podobně před třemi lety koketovala s průměrnou cenou 1 700 dolarů za unci, a to jí také vyšlo. Nyní prorokuje 2 200 dolarů za unci, což může nastat, jakmile se americká centrální banka (Fed) pustí do snižování svých úrokových sazeb.

S poklesem úrokových sazeb americké centrální banky bude zlato přitažlivější ve srovnání s alternativními investicemi, tvrdí největší švýcarská banka UBS. Ilustrační foto: iStock

„To přijde samo se slabším dolarem,” řekla televizi CNBC Tevesová. „S poklesem úrokových sazeb bude zlato přitažlivější ve srovnání s alternativními investicemi, jako jsou dluhopisy, které by při nízkých úrokových sazbách přinášely slabší výnosy. Nižší sazby také oslabí dolar, čímž se zlevní zlato v jiných měnách, což se projeví na vyšší poptávce,“ dodala analytička drahých kovů.

Zatímco stále panuje velká nejistota ohledně načasování a rozsahu snížení sazeb Fedu, banka UBS zachovává svá očekávání. Podle její prognózy se jen čeká až Fed rozvolní svou měnovou strategii, byť minulý týden rozhodl ponechat sazby beze změny v lednu a podle výroků členů bankovní rady sestřelil i naděje na snížení sazeb v březnu.

„Domníváme se, že investoři začnou investovat do zlata, protože panuje velká makro nejistota a trvají geopolitická rizika,“ dodala Joni Tevesová s argumentem, jak „přitažlivost drahých kovů jako bezpečného útočiště vzrostla od 7. října, kdy Hamás přepadl Izrael a cena zlata dosáhla historického maxima 2 100 dolarů za unci“.

PSALI JSME: Švýcarská banka UBS kalkuluje s cenou 2 250 dolarů za unci zlata

Začátkem prosince však měla Tevesová odlišný názor, když v debatě na CNBC vysvětlovala, proč to budou makorekonomické faktory a ne geopolitika, co pošle cenu zlata v roce 2024 nahoru. A couvneme-li jen o dva týdny do ledna, byla prognóza opět trochu jiná. Tehdy stratégové UBS předpovídali nárůst ceny na 2 250 dolarů za unci do konce roku.

Oživení zlata UBS předpovídá skoro pokaždé, byť občas zazmatkuje jako loni v říjnu, kdy snížila své projekce na konec roku 2023 z 1 950 na 1 850 dolarů za unci. Předpověď na červen 2024 byla snížena na 1 950 dolarů z předchozích 2 100 dolarů. „Rizika poklesu pravděpodobně přetrvají, protože klíčové hybatele zlata zůstávají nejisté,“ citoval švýcarské bankéře server ForexLive.

Ale i tehdy UBS doporučovala se žlutého kovu dlouhodobě držet.

PSALI JSME: Nenechte se zmást poklesem. Zlato bude stát 2 200 dolarů, říká UBS

(rek)

Další z kategorie Zlato