Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nenechte se zmást poklesem. Zlato bude stát 2 200 dolarů, říká UBS

Investoři, kteří utíkají od zlata, by se měli vrátit. Analytici švýcarské banky UBS i přes pokles ceny zlata v minulém týdnu si dál stojí za svým: Zlato do konce roku zdraží na 2 100 dolarů a do března příštího roku na 2 200 dolarů za unci. To upoutalo mnohá média.

Analytici švýcarské banky UBS i přes pokles ceny zlata v tomto týdnu si dál stojí za svým: Zlato do konce roku zdraží na 2 100 dolarů a do března příštího roku bude stát 2 200 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Existují tři důvody, proč nyní nakupovat zlato, říká výzkumný tým UBS. Cena zlata odstoupila ze svého nedávného maxima, když přestal hrozit krach vyjednávání o dluhovém stropu v USA a jestřábí komentáře některých členů Fedu (centrální banky USA, pozn. aut.) naznačovaly další zvýšení úrokových sazeb.

To oživilo víru v posílení dolaru, což se také stalo. Pro Čechy to však žádnou změnu nepřineslo. Posílení dolaru jim vyvážil pokles ceny zlata.

PSALI JSME: Median: Češi se nejčastěji chrání před inflací investicemi do zlata

„I přes pokles o čtyři procenta z rekordního maxima na pomezí 2 080 dolarů na začátku května, zlato letos stále vykazuje přibližně osmiprocentní zisk. Domníváme se, že koncem roku překoná zlato rekordní cenu díky několika střednědobým až dlouhodobějším faktorům,“ uvedl výzkumný tým UBS.

Prvním faktorem jsou nákupy zlata centrálními bankami, a to včetně České národní banky. „Loni to bylo už třináctý rok za sebou, a navíc nejvyšší roční nákupy od roku 1950,“ uvedli analytici. „S 1 078 tunami v roce 2022 se nákup zlata ze 450 tun v roce 2021 víc než zdvojnásobil.“

PSALI JSME: Centrální banky nakupují zlato v rekordních objemech, zájem je i v Česku

Na základě údajů za první čtvrtletí jsou letos centrální banky na cestě k nákupu přibližně 700 tun zlata, což je vysoko nad průměrem necelých 500 tun od roku 2010. „Domníváme se, že tento trend bude pokračovat, protože rozhodnutí USA zmrazit ruské devizové rezervy může mít dlouhodobý dopad na chování některých centrálních bank.“

Dalším silným faktorem pro podporu zlata je oslabování dolaru. „Trend je jasný, když Fed signalizoval pauzu ve zpřísňování po zvýšení sazeb o 500 bazických bodů za posledních 14 měsíců. Ostatní velké centrální banky jsou také na cestě udělat víc v boji s inflací. Vzhledem k tomu, že prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová také prohlásila, že je tu další prostor pro růst sazeb, věříme, že snížení výnosů v USA bude dál tlačit na dolar.“

PSALI JSME: Trend je jasný. Cena zlata poroste

A zlato si historicky vede dobře, když dolar změkne, poznamenávají analytici UBS. „V příštích 6-12 měsících vidíme další kolo oslabení dolaru. Rostou rizika recese v USA. Zatímco maloobchodní tržby se v dubnu odrazily od dvouměsíčního poklesu a počet dokončených domů vzrostl, klesající počet stavebních povolení signalizuje pomalejší tempo výstavby,“ cituje doslova Investing.com.

Celkově data z USA ukazují, že růst zpomaluje, hrubý domácí produkt za letošní první čtvrtletí je slabší, než se očekávalo, šest po sobě jdoucích měsíců se snižuje výrobní aktivita a spotřebitelská nálada je nejhorší od listopadu. Přísnější úvěrové podmínky pravděpodobně také zpomalí růst a zisky firem. To je třetí hlavní faktor prognózy švýcarské banky.

PSALI JSME: Zlato ještě nedosáhlo vrcholu, míní Milling-Stanley

(rek)

Další z kategorie Zlato