Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatem podložené cenné papíry na maximech

Poptávka po burzovních fondech zajištěných zlatem (ETF) zůstala silná navzdory historickým maximům akciového trhu. V říjnu dosáhly zlaté ETF čistého přílivu peněz 1,9 miliardy amerického dolaru, především díky Evropě. Starý kontinent a Severní Amerika zvýšily kolektivní držení zlata o 44,4 tuny na nový rekord 2900 tun.

Celosvětové zlaté ETF jsou stále na rekordních maximech, která letos poskočila o 14,4 procenta. Foto: iStock

Množství zlata v evropských fondech vzrostlo v říjnu o 31,3 tuny (1,2 mld. dolaru) především díky velkému zájmu o bezpečná parkoviště majetku ve Velké Británii, která před brexitem nepatřila mezi významné sběratele investičního zlata. Evropský žebříček vede ETFS Physical, jenž posílil o 6,7 tuny zlata (322 mil. dolarů), druhý Invesco Physical přidal 3,9 tuny (191 mil. dolarů) a iShares Physical Gold 3,2 tuny (139 mil. dolarů), všechny z  Velké Británie.

Severoamerické fondy přidaly 13,2 tuny zlata (585 mil. dolarů). Lídrem zůstal druhý největší zlatý ETF na světě iShares Gold Trust, který v říjnu přidal 702 milionů dolarů čili 14,5 tuny zlata. Ostatní americké fondy paběrkovaly, když druhý Aberdeen Physical Swiss Gold prodal podíly jen na 1,9 tuny zlata za 94 milionů dolarů. 

Fondy v Asii se snížily o 0,8 tuny, zbytek světa přidal 0,7 tuny, takže v podstatě nula, jak vyplývá ze zprávy marketingové organizace nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council.

Letošní rekordy

Celosvětové zlaté ETF jsou stále na rekordních maximech, která letos poskočila o 14,4 procenta. Globální zlatem podporované ETF převážně v posledních pěti měsících přidaly celkem 421 tun zlata v hodnotě 20,2 miliardy dolarů.

Evropské fondy se v letošním roce soustavně rozrůstaly ve všech měsících s výjimkou dubna. Držba fondů ve Spojeném království stále dosahuje rekordních maxim. V říjnu dosáhla 600 tun zlata, což je 21 procent veškerého papírového zlata na světě.

Silný příliv prostředků do severoamerických fondů za posledních pět měsíců zvýšil příspěvek regionu k růstu v roce 2019 o 229 tun zlata ve srovnání s 185 tunami v Evropě. Amerika se tak na čistém růstu zlatých investic podílela z 54 procent.

ETF diktují cenu zlata

„Zlatem podporované ETF a podobné produkty představují významnou část trhu se zlatem, přičemž institucionální a individuální investoři je používají k realizaci mnoha svých investičních strategií. Toky v ETF často ovlivňují krátkodobé a dlouhodobé názory na držení zlata,“ uvádí diplomaticky World Gold Council.

Zveřejněné údaje mapují zlato držené ve fyzické podobě otevřenými ETF a dalšími subjekty, jako jsou uzavřené a podílové fondy. Většina fondů zahrnutých v této statistice je podle WGC plně zajištěna fyzickým zlatem.

(rek)

Další z kategorie Zlato