Nicméně za celý minulý rok ČNB zvětšila svůj zlatý poklad o 18,82 tuny, v roce 2023 to bylo 18,73 tuny, což jen potvrzuje slova guvernéra Aleše Michla, že ČNB je konzervativním investorem a s cenou zlata nespekuluje.
Drahý kov banka nakupuje postupně na základě takzvaného efektu průměrování. Jde o přístup, kterým investoři budují velká portfolia a snižují tak riziko nesprávného načasování nákupů ve větších objemech. „Myslím, že pravidelnými nákupy máme tři a půl roku na to, abychom docílili 100 tun,“ prohlásil Michl v televizi CNN Prima News.
A to při pravidelných ročních nákupech kolem 18 tun zlata s letošní startovní čárou 51,17 tuny vyjde i s malým přebytkem na zhruba 104 tuny. Tolik zlata naše centrální banka nikdy v historii neměla.
PSALI JSME: Zlato vnímáme jako čistý diverzifikátor rezerv, uvedla ČNB
V letošním roce bychom ale mohli mít alespoň největší zlatý poklad za éry samostatné České republiky. Při současném tempu nákupů by ČNB mohla mít na konci letošního roku kolem 69 tun. Po rozdělení Československa v lednu 1993 měla ČNB 63,3 tuny zlata.
Po prodeji 55,8 tuny zlata v letech 1997 a 1998 zůstalo na základě rozhodnutí bankovní rady vedené guvernérem Tošovským v rezervách pouhých 14 tun zlata. Zlato tehdy ČNB vyměnila za německé dluhopisy, a to v době, kdy se cena zlata pohybovala kolem 280 dolarů za unci.
„O prodeji bylo rozhodnuto po zvážení poklesu významu zlata jako rezervního aktiva, dlouhodobě klesající ceny zlata a nízkých výnosů z jeho držení,“ odůvodnila bankovní rada výprodej zlata ve výroční zprávě za rok 1998.
PSALI JSME: ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata, říká člen bankovní rady Michl
„Když jsem přišel do ČNB, měli jsme osm tun zlata, vůbec nejmíň v historii,“ vzpomíná dnes guvernér Michl. „Logikou nákupů zlata je rozložit aktiva, aby byla diverzifikovaná.“ Na skutečnost, že zlato nemůže zaručit pevné výnosy, si ale nestěžuje.
Analýzy ČNB ukázaly, je pokud bude centrální banka držet pět procent devizových rezerv ve zlatě, bude hospodářský výsledek méně náchylný vůči rychlým změnám či výkyvům na finančních trzích. Zlato má totiž nulovou korelaci k vývoji na akciových trzích a proto ho Michl chce mít v portfoliu devizových rezerv.
ČNB na svém webu uvedla, že pět procent devizových rezerv odpovídá zhruba 100 tunám zlata. Dnes má ČNB v ryzím zlatě vzhledem k jeho vysoké ceně přibližně 2,9 procenta devizových rezerv, celkem za 4,3 miliardy dolarů.
PSALI JSME: Devizové rezervy ČNB ke konci loňska stouply na 140,9 miliardy eur
Rudolf Marek