Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlaté nákupy ve znamení devítek

V říjnu – data byla zveřejněna se zpožděním o dva měsíce – přidaly centrální banky dalších 31 tun zlata do svých rezerv. To zvedá celosvětové zlaté rezervy na nejvyšší úroveň od listopadu 1974 (36 782 tun) na dnešních 36 847 tun. Nákupy se v říjnu ale omezily jen na hrstku centrálních bank, přičemž žádná neohlásila významný pokles zlatých rezerv.

Centrální banka Spojených arabských emirátů byla v říjnu největším kupcem a přidala do zlatých rezerv něco přes devět tun zlata. Ilustrační foto: iStock

Centrální banka Spojených arabských emirátů byla v říjnu největším kupcem a přidala do zlatých rezerv něco přes devět tun zlata. Zlaté rezervy tak zvýšila na 74 tun. Centrální banka Turecka, letos největší kupec zlata, koupila v říjnu také devět tun. Její nákupy od začátku roku činí 103 tuny, což je nejvíc od roku 2019, kdy to bylo 126 tun. Její zlaté rezervy dnes dosahují 498 tun (27 % všech rezerv, pozn. aut.).

Centrální banka Republiky Uzbekistán během měsíce nakoupila rovněž devět tun zlata, navíc stejný objem již pátý měsíc v řadě. Letošní nákupy tak činí 37 tun a celková zásoba zlata 399 tun. Národní banka Kazachstánu přidala v říjnu do svých oficiálních zlatých rezerv tři tuny a celkově oficiální zlaté rezervy činí 384 tun.

PSALI JSME: Centrální banky nakoupily ve čtvrtletí rekordních 399 tun zlata

Centrální banka Kataru přidala jednu tunu, čímž se zlaté rezervy zvýšily na 88 tun (11 % celkových rezerv). To ukazuje, že Katar i přes investice do fotbalového mistrovství světa během posledních tří měsíců nakoupil kolem 15 tun zlata, od začátku roku 31 tun. Reserve Bank of India také přikoupila tunu zlata, takže zlaté rezervy činily 786 tun a 10. místo na světě.

Aktualizované údaje Mezinárodního měnového fondu (MMF) ukazují, že Národní banka Kambodže nakoupila od července do září dvě tuny zlata, čímž bylo dosaženo celkové zlaté rezervy 52 tun (16 % všech rezerv), což je nové rekordní maximum. Česká národní banka od září žádné zlato nenakoupila.

Zato mongolská centrální banka si za prvních 11 měsíců letošního roku od právnických a fyzických osob pořídila celkem 19,9 tuny zlata. Odůvodnila to tím, že nákup zlata je pro centrální banku jedním z klíčových způsobů, jak soustavným zvyšováním devizových rezerv zajistit ekonomickou stabilitu země.

PSALI JSME: Nákupy zlata pokračovaly, Uzbekistán předstihl Portugalsko

„Centrální banky po celém světě obvykle drží zlato jako součást svých devizových rezerv. Mongolská centrální banka si dala za cíl nakoupit v roce 2022 minimálně 24 tun zlata, aby navýšila devizové rezervy země,“ uvedl čínský web Macau Bussines.

Uvedená čísla organizace World Gold Council (Světová rada pro zlato) jsou založena na údajích MMF, ale doplněna i o údaje z příslušných centrálních bank, kde jsou k dispozici a nebyly ještě zveřejněny MMF. Odhadované držby zlata jsou odvozeny z hodnot poskytnutých centrálními bankami, ale mohou být upraveny na základě dalších údajů MMF.

PSALI JSME: Centrální banky se jistí zlatem proti pádu dolaru

(rek)

Další z kategorie Zlato