Zlato (oz) / USD
1 730,35
0,06 %
Zlato (oz) / CZK
41 950,92
0,01 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
24,24
0,05 %
Zlato
Zlaté EFT fondy překonaly úrovně roku 2012, v září dosáhly rekordních maxim

Světová rada pro zlato (WGC) ve své poslední zprávě uvedla, že podíl burzovně obchodovaných fondů, které jsou založeny na zlatě, tzv. papírového zlata, překonal úrovně roku 2012 a minulý měsíc dosáhl rekordního maxima. Zpráva uvádí, že v září se držení ETF (Exchange traded funds) zvýšilo o 75,2 tun na celkových 2 808 tun.

Nárůst investiční poptávky nastal, když ceny vystoupaly na nejvyšší úroveň za posledních šest let. Foto: Pixabay

„Na pozadí měnové politiky snadných peněz ze strany globálních centrálních bank pokračovala geopolitická nejistota, včetně blížícího se termínu brexitu a napětí na Blízkém východě – stejně jako rostoucí turbulence v americkém Kongresu – celosvětová poptávka po zlatě zůstala po celý měsíc silná,“ uvedla WGC ve zprávě.

Nárůst investiční poptávky nastal, když ceny vystoupaly na nejvyšší úroveň za posledních šest let. Přestože zlato pokleslo ze svých zářijových maxim, trh stále drží kritickou podporu kolem 1 500 amerických dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Severoamerická investiční poptávka zaznamenala v minulém měsíci výrazný nárůst o 62 tuny, evropské EFZ fondy vzrostly o 7,7 tuny a asijské fondy o 3,9 tuny.

Ředitel investičního výzkumu WGC Juan Carlos Artigas pro server Kitco uvedl, že „není překvapující, že v prostředí nebývalého rizika je vidět nebývalý růst investiční poptávky“. „Každý týden vycházejí najevo nové informace, což přináší novou nejistotu,“ řekl a dodal: „Zlato se prokazuje jako aktivum k ochraně před různými riziky a září ve srovnání s globálními dluhopisy, tlačenými do negativního teritoria.“ 

Globální investiční aktivum

Podle Artigase se trh stává mnohem vyrovnanějším, protože severoamerické ETF fondy nyní představují asi 52 % trhu s „papírovým zlatem“ a evropské fondy představují asi 44 %. „Před několika lety trhu dominovala Severní Amerika, ale nyní vidíme mnohem více evropských investorů, kteří spatřují ve zlatu důležitý diverzifikační nástroj,“ citoval server ředitele investičního výzkumu WGC.

„Zlato se etablovalo jako globální investiční aktivum,“ tvrdí Artigas. Investiční poptávka je však jen jedním z příběhů, které zvyšují ceny zlata. Důležitým pilířem na trhu se zlatem je poptávka centrálních bank. I kdyby v letošním roce nepřekonala loňský rekord, stále zůstane nad desetiletým průměrem.

(luk)