Zlato (oz) / USD
2 362,89
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatá pružina opět vystřelila

I ve slabších chvilkách se zlato tvrdošíjně drželo nad 2 300 dolary za troyskou unci a jako natažená pružina čekalo na sebemenší impuls k opětovnému tlaku na vyšší cenu. Ten nastal v minulém týdnu po oznámení mírného vzestupu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA.

Během jediného dne minulý pátek unce zlata zdražila o 70 dolarů. Ilustrační foto: Shutterstock

Ukazuje se, že trhy jsou při čekání na snížení základních úrokových sazeb natolik netrpělivé, že jim stačí opravdu málo, aby hned začaly s poklesem úroků spekulovat, což logicky oslabuje dolar a jeho deriváty a posiluje zlato.

A tak během jediného dne v pátek unce zlata zdražila o 70 dolarů. „To, co vidíme, je dopad pokračujícího očekávání ohledně snížení sazeb Fedu (centrální banka USA – pozn. red.) nebo toho, kdy k takovému snížení může dojít,“ potvrdil David Meger, ředitel alternativních investic a obchodování v makléřské firmě High Ridge Futures.

„Nejnovější údaje naznačují mírné oslabení na trhu práce, což posiluje očekávání, že snížení úrokových sazeb Fedu může nastat dřív, než se původně očekávalo, což podporuje trhy jako zlato a stříbro,“ dodal Meger. Zřejmě především proto cena zlata v minulém týdnu vzrostla o tři procenta.

PSALI JSME: Trh se zlatem si stále klade otázky

„Zlato minulý týden znovu nabylo síly díky některým měkčím americkým makrodatům,“ řekl agentuře Reuters Tim Waterer, hlavní analytik KCM Trade.

„Zprávy o inflaci mají potenciál posunout očekávanou časovou osu snižování sazeb,“ dodal. Údaje o indexu výrobních cen a indexu spotřebitelských cen v USA mají být zveřejněny tento týden a Waterer doplnil, že pokud se ukáže, že inflace klesá, zlato by z toho mohlo mít prospěch.

Zatím obchodníci podle informací z Wall Street očekávají, že Fed zahájí cyklus uvolňování úrokových sazeb v září. Z toho vychází i technická analýza finančního zpravodajského portálu FX Empire, který předpovídá, že udrží-li se cena unce zlata nad 2 350 dolary, jejím dalším cílem bude meta 2 380 dolarů a možná i víc.

PSALI JSME: Čtvrtletí zlatých rekordů

(rek)

Další z kategorie Zlato