Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatá pojistka má vysokou cenu, řekl šéf investičního giganta PIMCO

Světový byznys chce jistotu a klid. Nic z toho není na stole. A tak se stále dokola spekuluje, kterým směrem se pohne americká ekonomika, od níž se odvine inflace a na ni navázané úrokové sazby, které stanoví cenu dolaru a ten zase cenu zlata. Tahle atrakce je teď na pořadu každého dne.

Dlouhodobý výhled zlata vypadá optimisticky, protože centrální banky se snaží diverzifikovat rezervy mimo dolarová aktiva. Ilustrační foto: Shutterstock

Podle agentury Bloomberg řekl Greg Sharenow, výkonný ředitel investičního obra PIMCO, který spravuje majetek v hodnotě přes dva biliony dolarů, že mu navzdory nedávnému poklesu ceny připadá zlato stále drahé, což pro investory může být zdroj dalších ztrát, ačkoliv dlouhodobá přitažlivost zlata je nesporná.

Zlato se i přes pokles stále obchoduje o víc než 15 procent dráž, než v září loňského roku. Největší zlaté fondy světa SPDR Gold Trust a iShares Gold Trust od začátku roku hlásí růst investic o víc než šest procent, zmínil Sharenow. „Pásmo nejistoty ale zůstává široké.“

PSALI JSME: Zlato čeká na oslabení dolaru

K nejistotě přispěl minulý čtvrtek prezident Fedu ve Filadelfii Patrick Harker: „…je čas stisknout tlačítko stop alespoň na jednom zasedání a podívat se, jak to půjde dál“. O den dřív viceguvernér Fedu Philip Jefferson zmínil, že „pauza ve zvyšování sazeb by měnovému výboru umožnila počkat na víc údajů, než rozhodne o rozsahu dodatečného zpevnění měnové politiky“.

„Problém je v tom, že jsme měli opravdu hodně smíšené zprávy, takže ano, nedávno dva úředníci zmínili stopku úrokovým sazbám v červnu, ale to nevylučuje jejich výšlap později v létě nebo už v červenci. To by stále mohlo udržet podporu dolaru,“ sdělila agentuře Reuters analytička City Indexu Fiona Cincottaová.

„Také nezapomínejme, že inflace je stále vysoká. Se zrušeným dluhovým stropem ve zpětném zrcátku se tak pozornost vrací k centrálním bankám,“ dodala. Odklad platnosti dluhového stropu odstranil jeden pilíř podpory dolaru jako bezpečného přístavu. Nezvýšení úrokových sazeb by dolaru podrazilo druhý pilíř. A trhy reagují.

PSALI JSME: Crédit Agricole: Dluhový strop není stropem pro zlato

Dolar v pátek zamířil k největšímu týdennímu propadu od poloviny ledna, když mezi investory začal převládat názor, že se Fed tento měsíc zřekne zvýšení úrokových sazeb. Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti světovým měnám, klesl o 0,8 procenta, což je největší týdenní ztráta od poloviny ledna.

Sharenow se proto domnívá, že dlouhodobý výhled zlata vypadá optimisticky, protože centrální banky se snaží diverzifikovat rezervy mimo dolarová aktiva. „Zlatá pojistka má teď vysokou cenu, protože mnoho zemí zpochybňuje dolar.“

PSALI JSME: Centrální banky čekají v příštích pěti letech růst podílu zlata v rezervách

(rek)

Další z kategorie Zlato