Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatá horečka: Ano, či ne?

Pokud někdy nastal čas, aby zlato lámalo cenové rekordy, mělo by to být právě teď. Prolínají se ekonomické a geopolitické krize, které nemají v dohledu žádné snadné řešení. Válka na Ukrajině, napětí mezi USA a Čínou, vysoké úrokové sazby a eskalující konflikt mezi Izraelem a Hamásem. To vše by mělo investory natolik vylekat, aby za zlato byli ochotni dát vše, co mají.

Vzhledem ke všem proměnným pohyby cen aktiv nelze předvídat, a to platí i pro zlato. A jako vždy se názory na vývoj jeho ceny liší. Ilustrační foto: iStock

Cena zlata v tomto týdnu sice vyskočila o dalších 2,5 procenta, ale to lze jen stěží označit za zlatou horečku. V době psaní tohoto článku se unce obchodovala za 1 973 dolarů, dost pod letošním maximem 2 048,45 dolaru v dubnu. A ještě dál od rekordu 2 074,88 dolaru v srpnu 2020.

Přesto. Může mít svět větší starosti? Mohlo by to tak být vzhledem k tomu, co se blíží, ale válka je pouze jedním ze tří faktorů, které ovlivňují cenu zlata. Dalšími dvěma jsou americký dolar a úrokové sazby. Silný dolar zdražuje zlato v jiných měnách, což zasahuje poptávku na klíčových trzích, jako jsou Čína, Indie a Turecko.

PSALI JSME: Je to hlavolam, proč obchodníci spěchají do zlata

Vzhledem k tomu, že americká centrální banka se zvýšení úrokových sazeb v boji s inflací nebojí, jsou dolar a jeho deriváty opět na pochodu. Takže dva ze tří faktorů, které ovlivňují cenu zlata, jdou právě teď špatným směrem. Cena zlata ale může vyšplhat výš, jakmile investoři vycítí, že úrokové sazby dosáhly vrcholu. Ale ani to není jisté.

„Hodně teď závisí na Gaze, ale ne tolik, jak mnozí investoři předpokládají,“ parafrázuje web The National šéfa analýz švýcarské soukromé banky Julius Baer. „Geopolitika je spíš dočasným prvkem než fundamentální silou a mimo dvě ropné krize nemají zlato a stříbro zvlášť silné výsledky, jako geopolitické zajištění,“ říká Carsten Menke.

PSALI JSME: O ceně zlata teď rozhoduje izraelská armáda

Poznamenává také, že spekulanti se zlatem v posledních týdnech dvakrát prodělali: „Nejprve nevyšla sázka na vyšší ceny, protože očekávaná americká recese se nedostavila. Když upravili své pozice tak, aby vsadili na klesající ceny, prodělali podruhé po útoku Hamásu.“

„V minulosti konflikty mezi Izraelem a Hamásem se zlatem nehýbaly,“ dodává. „To by se mohlo změnit, pokud se konflikt rozšíří nebo ohrozí dodávky ropy.“ Věří však tomu, že hlavní roli sehrají dosavadní trendy: Žádná recese v USA, vyšší úrokové sazby delší dobu a žádný systémový bankovní stres. To by mělo vést k poklesu poptávky po bezpečném útočišti.

PSALI JSME: Cena zlata po výbuchu nemocnice v Gaze vystoupila na měsíční maximum

Vzhledem ke všem proměnným však pohyby cen aktiv nelze předvídat, a to platí i pro zlato. A jako vždy se názory na vývoj jeho ceny liší. Například ratingová firma Fitch Solutions má u zlata „neutrální“ výhled a očekává, že se cena budou pohybovat kolem 1 950 dolarů.

Naproti tomu analytik Reuters Wang Tao počítá, že zlato rozšíří zisky „do rozsahu 1 998 až 2 010 dolarů za unci“, a pokud bude faktor strachu dál stoupat, může být na dosah nové maximum. „Pokud válka zesílí, ceny ropy porostou, svět se vřítí do recese, centrální banky budou nuceny snížit úrokové sazby a pak by zlato mohlo oslnit,“ přidává svůj názor The National.

PSALI JSME: Co se teď čeká od zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato